Tylko kilka krajów gotowych jest do natychmiastowego wdrożenia stref adresowych nie opierających się na alfabecie łacińskim

Egipcjanie tworzą własny „Internet”

Egipt, w związku z panującym tam kryzysem, stracił łączność z Internetem. Jednak dla chcącego, nic trudnego. Mieszkańcy tego kraju radzą sobie tworząc własną, alternatywną sieć.

Internet w Egipcie został odłączony, ale telefonia stacjonarna dalej działa. To wystarczyło Egipcjanom do stworzenia prostych mechanizmów komunikacyjnych, które oczywiście nie zastępują w pełni globalnej Sieci, ale stanowią całkiem niezłe ułatwienie. Uruchomiona właśnie „domowymi: sposobami wewnętrzna sieć pocztowa opiera się o technologię UUCP i oprogramowanie sieci Fidonet, znaną jeszcze z czasów BBS-ów.

UUCP to skrót od Unix to Unix Copy Program. Działa to podobnie, co niegdyś wyżej wymienione BBS-y. Komputery łączą się z wybranym BBS-em, który udostępnia usługę poczty i wysyłają i odbierają z nich informacje. BBS-y jednak nie są ze sobą połączone w czasie rzeczywistym – o wybranej godzinie, najczęściej w nocy, wydzwaniają do siebie nawzajem, wymieniając ze sobą dane (pocztę). Polak potrafi? Egipcjanin też!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.