Nadchodzą czasy opisywane w powieściach cyberpunkowych?

Hakerzy atakują koncerny naftowe i gazowe

Według danych, do jakich dotarła firma McAfee, coraz więcej cyberataków (i to skutecznych!) skierowanych jest w koncerny zajmujące się ropą naftową i gazem.

Nie istnieją systemy zabezpieczeń, których nie da się złamać. I najwyraźniej kilku przemysłowych gigantów boleśnie się o tym przekonało. Według raportu McAfee, większość ataków skupiała się na wykradnięciu informacji na temat kontraktów i planów dalszego wydobyciu złóż.

 – Ataki wykorzystane do włamania się do wszystkich sieci oparte były o kod i narzędzia, które można znaleźć w Internecie. Nie były zbyt wyszukane, ale jak widać, nie przeszkadzało to im w byciu skutecznymi. Jednak wykradzione informacje warte są miliardy, a same ataki były bardzo ukierunkowane w konkretny cel

– tłumaczy Greg Day z McAfee,

Pierwsza faza ataku to włamanie na serwer z witryną korporacji. Umieszczone tam narzędzia pozwoliły spenetrować sieć wewnętrzną, z której z kolei wydobyto loginy i hasła, które pozwoliły na uzyskanie dostępu do jeszcze głębszej podsieci.

0
Źródło: BBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.