HIS Radeon HD 6850 1024MB GDDR5

Od października zeszłego roku cały czas do naszych testów przyjeżdżają karty graficzne wyposażone w rdzenie Barts. Tym razem paczka dotarła do nas od firmy HIS w której miedzy innymi znaleźliśmy Radeona HD 6850 ze zmodyfikowanym systemem chłodzenia.
HIS Radeon HD 6850 1024MB GDDR5

Prezentowany dziś HIS Radeon HD 6850 jest kartą pracującą ze standardowym taktowaniem. Jego rdzeń ma zatem częstotliwość 775 MHz, natomiast 1 GB szybkich pamięci GDDR5 efektywną prędkość 4000 MHz. Liczba procesorów w modelu tym wzrosła z 720 w modelu HD 5750 do 960, a liczba jednostek ROP uległa podwojeniu i wynosi 32 – czyli tyle samo co w Radeonach HD 5800. Podwojona została również szerokość szyny danych i ostatecznie wynosi 256–bit.

W odróżnieniu od modelu referencyjnego inżynierowie HIS’a postanowili przebudować układ chłodzenia. Zamiast zastosowania sprawdzonej turbiny na karcie HIS’a znalazł się centralnie nad rdzeniem umieszczony wentylator. Współpracuje on niewielkim, aluminiowym radiatorem, oraz dwiema 8-milimetrowymi rurkami heatpipie. Chłodzona jest również sekcja zasilania, natomiast w jej przypadku zastosowany został aluminiowy “grzebień” przykręcany do PCB przy pomocy dwóch śrub. Tak zaprojektowane chłodzenie pozwala karcie utrzymać temperaturę w spoczynku na poziomie 48 stopni C, natomiast po rozpoczęciu rozgrywki ta wartość wzrasta do 84 st. Jest on jednak dużo cichszy niż te, wyposażone w turbinę.

Na tylnym panelu HIS zamiast dwóch miniDP znalazło się jedno pełnowymiarowe wyjście DisplayPort w standardzie 1.2. Oprócz niego znajdziemy tu również dwa DVI oraz jedno pełnowymiarowe złącze HDMI 1.4a.

W opakowaniu oprócz samej karty znajdziemy również przejściówkę zasilania z molexa na 6-pin PEG, mostek CrossFire oraz jedną przejściówkę z DVI na analogowego D-Sub. Zabrakło tu niestety gier tak chętnie rozdawanych w momencie premiery układów HD 5000.

Wydajność karty jest na dobrym poziomie. W trakcie testów przeprowadzonych w Laboratorium prezentowany HIS bez problemu konkurował z wydajniejszym, jednogigabajtowym, GeForcem GTX 460. W zależności od testu wydajniejszy był albo produkt AMD albo nVidii. W tekście zaprezentowaliśmy część z otrzymanych w trakcie pomiarów wyników, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszam na stronę z rankingami.

HIS Radeon HD 6850 1024MB GDDR5 jest kartą wydajną, a także stosunkowo tanią. W dniu dzisiejszym została ona wyceniona na około 615 zł.

Grzegorz Glonek