TP-Link TL-MR3220

Liczba routerów wyposażonych w port USB pozwalający na podłączenie modemu 3G ciągle rośnie. To dobrze, bo są miejsca, gdzie połączenie przez modem komórkowy jest jedyną opcją dostępu do Internetu. Przekonanie, że urządzenia tego typu są drogie powoli odchodzi do lamusa. W naszym laboratorium przetestowaliśmy router TP Link posiadający wymienioną funkcjonalność a kosztujący zaledwie nieco ponad sto złotych.
TP-Link TL-MR3220

Co do wyglądu TL-MR3220 – wystarczy spojrzeć na opis któregokolwiek innego egzemplarza, wszystkie modele mają ten sam, czarno-biały “dizajn”. W tym egzemplarzu wyróżnikiem jest umieszczony z tyłu port USB i odpowiadająca mu dodatkowa dioda na przednim panelu.

TP-Link nie może konkurowaćz urządzeniami wyposażonymi w porty gigabitowe, ale wśród "setek" radzi sobie dobrze.

TP-Link nie może konkurowaćz urządzeniami wyposażonymi w porty gigabitowe, ale wśród “setek” radzi sobie dobrze.

Zaglądając do środka widzimy przyjemne dla oka, dość dobrze rozplanowane menu. Wszystkie niezbędne funkcje są łatwo dostępne i nie trzeba ich szukać w zakamarkach zakładek. Dodatkowy plus należy się za kreatora szybkiej konfiguracji. W kilku krokach prowadzi on użytkownika przez najistotniejsze parametry i przygotowuje sprzęt do pracy. Z bliżej niewyjaśnionych przyczyn połączenie 3G jest standardowo ustawione jako jedyne łącze do Internetu i aby skorzystać ze standardowego WANu, trzeba zmienić odpowiednią opcję w menu.

Prędkości w sieci bezprzewodowej w standardzie N nie zachwycają, ale do podstawowych zadań będą wystarczające.

Prędkości w sieci bezprzewodowej w standardzie N nie zachwycają, ale do podstawowych zadań będą wystarczające.

Wydajność we współpracy z urządzeniami 802.11n nie zachwyca, choć dla większości zastosowań będzie wystarczająca. Dość dobrze urządzenie sprawuje się na większych odległościach. Choć spadek prędkości jest wyraźny, to sygnał jest mocny i stabilny. Posiadacze kart 802.11g będą usatysfakcjonowani, jako że poziom kompatybilności ze starszym sprzętem jest na wysokim poziomie.

Rozbudowane opcje kontroli rodzicielskiej pozwolą dość precyzyjnie określić do jakich stron i kiedy dostęp mogą uzyskać poszczególni użytkownicy sieci. Rozpoznawanie odbywa się po adresie MAC karty sieciowej.

Zużycie energii podczas transmisji danych jest na dość przeciętnym poziomie. Niektórzy konkurenci są bardziej energooszczędni.

Zużycie energii podczas transmisji danych jest na dość przeciętnym poziomie. Niektórzy konkurenci są bardziej energooszczędni.

TL-MR3220 to dość proste w obsłudze, choć oferujące całkiem niemało opcji konfiguracyjnych urządzenie głównie do zastosowań domowych. Obsługa modemów 3G pozwala zabezpieczyć się przed awarią łącza kablowego, a przystępna cena będzie dodatkowym atutem przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Grzegorz Bziuk