Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours 53034 1TB

Firma Verbatim mogąca pochwalić się dużą różnorodnością nośników danych, dodała do swojej oferty nową linię mobilnych dysków formatu 2,5-cala. W ramach Store’n’Go USB 3.0 Colours znalazły się dyski o pojemności 500 GB i 1 TB. Nośniki tej linii otrzymały nowoczesne dyski magnetyczne, uniwersalny i szybki interfejs USB 3.0, a ich obudowy dostępne są w wielu jaskrawych kolorach. Testowany w laboratorium model o oznaczeniu kodowym 53034 jest dyskiem o pojemności 1 TB i obudowie w kolorze “zielonym eukaliptusowym”.
Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours 53034 1TB

Najlepszy/najkrótszy czas dostępu oferują Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours i Iomega eGo BlackBelt.

Najlepszy/najkrótszy czas dostępu oferują Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours i Iomega eGo BlackBelt.

Modele o tej pojemności dostępne są także w następujących kolorach: słoneczny żółty, gorący różowy, karaibski niebieski, wulkaniczny pomarańczowy, fioletowy i czarny. Lekka, opływowa obudowa o wzornictwie nawiązującym do wcześniejszych linii dysków ze złączem USB 2.0, wykonana jest z plastiku. Diody sygnalizujące stan pracy umieszczone są w przemyślany sposób, po bokach obudowy i świecą niebieskim, nie przeszkadzającym światłem. Gumowe nóżki zapobiegają ślizganiu dysku po powierzchni biurka. Store’n’Go USB 3.0 Colours komunikuje się i jest zasilany poprzez złącze USB 3.0. Wewnątrz obudowy pracuje dysk z całkowicie nowej serii Samsung-a – Spinpoint MT2 HM100UI. Prędkość obrotów jego talerzy wynosi 5400 obr./min, wspomagany jest przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. Pojemność użytkowa dysku po sformatowaniu wynosi 931 GB.

Najszybszy średni transfer danych podcza odczytu zapewnia Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours.

Najszybszy średni transfer danych podcza odczytu zapewnia Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours.

W testach wydajności nowy, kolorowy Verbatim naprawdę pokazał pazur. Ku naszemu zdziwieniu jego wyniki były lepsze od wielu modeli, w których pracują twardziele obracające talerzami z prędkością 7200 obr./min. Zmierzona aplikacją HD Tach 3.0 średnia szybkość odczytu i zapisu danych Verbatima wyniosła 79,6 i 78,1 MB/s przy czasie dostępu wynoszącym 17,6 ms. Maksymalna szybkość z jaką udało mu się przesyłać dane wynosiła nawet 94,7 i 92,3 MB/s podczas odczytu i zapisu (CHIP Diskbench). W pomiarze rzeczywistym szybkości przesyłania plików (stoperem), podczas kopiowania na dysk i z dysku wzorca o wielkości 4,3 GB (DVD) wynosiła ona: 85,4 i 88,6 MB/s. Oznacza to, że na zapełnienie całej powierzchni nośnika potrzeba minimum 3,1 godziny, a na skopiowanie z zapełnionego dysku całości danych 2,9 godziny. To bardzo dobry wynik.

Najszybszy podczas zapisu jest również Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours

Najszybszy podczas zapisu jest również Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours

Oczywiście należy pamiętać, że podane dane dotyczą dużych plików, szybkość odczytu i zapisu mniejszych jest sporo mniejsza, a tym samym operacja odczytu i zapisu trwa dłużej. W programie PCMark05 HDD Score dysk uzyskał 5324 punkty, czyli najwięcej spośród wszystkich testowanych modeli o dużej pojemności (1-1,5 TB). Obudowa dysku nagrzewała się maks. do temperatury 35°C. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej Verbatim generował maks. hałas na poziomie 26,2 dB (0,7 sona) w trybie odczytu, czyli nieznaczny.

W teście praktycznym PC Mark 05 HDD Score Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours 1TB uzyskał największą ilość punktów.

W teście praktycznym PC Mark 05 HDD Score Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours 1TB uzyskał największą ilość punktów.

Nośnik potrzebuje niedużo energii. Podczas pracy zużywa maks. 2,6 W, w trybie spoczynku 1,5 W. Szybkość przejścia w tryb spoczynku można ustalić korzystając z oprogramowania “Green Button” dostarczonego wraz z dyskiem. Oprócz niego dołączone jest także kompleksowe oprogramowanie umożliwiające tworzenie kopii zapasowych ważnych dla użytkownika danych oraz wypalanie płyt (CD,DVD). Store’n’Go USB 3.0 Colours jest dostępny w bardzo korzystnej cenie. 1 GB powierzchni nośnika kosztuje jedynie 43 gr.

Arkadiusz Uriasz