Windows Phone Marketplace a otwarte oprogramowanie

Po Sieci krążą chwytliwe tytuły, typu "Microsoft wprowadza zakaz open-source w Marketplace", "gigant z Redmond wrogiem wolności" i tak dalej. A my się zastanawiamy, czy ktoś z autorów czytał licencję GPLv3 i LGPLv3.

Na Windows Phone Marketplace nie znajdziecie ani jednego programu czy gry opartej na licencji GPLv3. Tak jest, ani jednej. Jednak nie z wyboru firmy Microsoftu, a twórców owej licencji. Zarówno GPLv3 jak i LGPLv3 zabraniają ograniczania dystrybucji oprogramowania nimi objętego. Na Marketplace, jak i na App Store, mogą pojawiać się otwarte aplikacje. Jednak większości z nich zabraniają tego ich licencje. Aplikacje, które oparte są o licencje GPLv2, Apache czy BSD mogą bez problemu trafić do sklepiku Microsoftu. W tym z jawnym kodem źródłowym, jeśli ich autor ma takie widzimisię.

Co więcej, takie aplikacje są już na Marketplace. Oparte są, w zależności od nich samych, na licencjach BSD, MIT, Apache Software Licence 2.0 i MS-PL. Aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że demonizowanie marki Microsoft jest w modzie…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.