Zotac GeForce GTX 460 3DP 1024MB GDDR5

Karty graficzne wykorzystujące rdzenie nVidii GTX 460 są na rynku od połowy lipca zeszłego roku. Swoją całkiem niezłą wydajność zawdzięczają zmodernizowanemu układowi GF100 na którym bazowały pierwsze Fermi, a który w GTX 460 nosi oznaczenie GF104. W naszym rankingu znajdziecie już referencyjny model wyposażone zarówno w 768 MB jak i 1024 MB pamięci, natomiast dziś chcę Wam zaprezentować ciekawy produkt wykorzystujący ten chipset a oferujący aż trzy natywne wyjścia Display Port – Zotac GeForce GTX 460 3DP.
Zotac GeForce GTX 460 3DP 1024MB GDDR5

Zanim przejdziemy do prezentacji nowej karty przypomnijmy sobie w paru zdaniach czym budowa najnowszej nVidii odbiega od wcześniejszego, teoretycznie wydajniejszego GeForce GTX 465.

Jak zapewne pamiętacie z artykułu nVidia w dniu premiery zaprezentowała nam dwie karty GTX 460. W obu przypadkach referencyjnie pracują one z częstotliwością 675 MHz dla rdzenia, 1350 MHz dla jednostek cieniujących oraz efektywnymi 3600 MHz dla pamięci GDDR5.

Obie karty różnią się miedzy sobą ilością ROP’ów. W mocniejszej wersji dostępne są 32, natomiast słabsza wersja ich ma ich tylko 24. Kolejną z różnic jest szerokość szyny dostępna w obu kartach. Wydajniejsze z nich dysponuje jej 256-bitową odmianą, natomiast słabsza 192-bitową. Przekłada się to bezpośrednio na ilość obsługiwanej przez karty pamięci RAM. Na półkach sklepowych są dostępne zatem GeForce GTX 460 z 1024 MB bądź jego słabsza odmiana z 768 MB.

Jak już wspominałem na wstępie prezentowana dziś karta od modeli standardowych różni się oferowanymi wyjściami. W większości kart dostępne są bowiem dwa wyjścia DVI, jedno Display Port oraz jedno HDMI. W modelu 3DP producent postanowił umieścić zaledwie jedno DVI i trzy pełnowymiarowe Display Port. Dzięki nim staje się możliwe podłączenie trzech monitów jednocześnie bez konieczności łączenia kart w SLI. Aby było to możliwe koniecznym stało się podniesienie dodatkowo taktowanie rdzenia z 675 MHz do wartości 710 MHz, pozostawiając przy tym pamięci na standardowej wartości 3600 MHz. W opakowaniu znajdziemy dodatkowo jedną przejściówkę z DVI na analogowego D-Suba, dwa kable zasilające 6-pin PEG oraz grę autorstwa Ubisoft –  Prince of Persia: The Forgotten Sands.

Wydajność karty Zotac GeForce GTX 460 3DP wyposażonej w 1024 MB pamięci oraz 256-bitową szynę jest o parę procent wyższa niż modelu referencyjnego. W tekście zaprezentowałem część z dość szerokiego zestawienia otrzymanych wyników natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy do nowego rankingu kart graficznych.

Zotac GeForce GTX 460 3DP jest kartą graficzną skierowaną głównie dla osób korzystających z trzech monitorów w pracy. Dzięki wyposażeniu jej w trzy wyjścia DP stało się to możliwe bez konieczności inwestowania w drugą kartę i późniejsze ich łączenie w tryb SLI. Dla osób wykorzystujących kartę również do grania producent dołączył ciekawą grę Ubistoftu – Prince of Persia: The Forgotten Sands. Na zaostrzenie naszego apetytu Zotac objął wszystkie swoje karty graficzne pięcioletnim okresem gwarancyjnym.

Grzegorz Glonek