Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował 24 klauzule, jakie stosują w swoich umowach operatorzy sieci Orange, Era i Play

Apple i Microsoft uwikłane w antymonopolową wojnę kodekową

Google broni się przed molochem

Stowarzyszenie MPEG LA jest oskarżone o praktyki monopolistyczne i utrudnianie życia swojemu konkurentowi, czyli kodekowi Google VP8, który stanowi darmową alternatywę wobec standardów MPEG LA.

Amerykański Departament Sprawiedliwości obecnie przyjął oskarżenie i analizuje dowody. Jeżeli nie okażą się pomówieniami, rozpocznie się oficjalne śledztwo. MPEG LA jest oskarżane, m.in., o namawianie firm na niekorzystanie z VP8 i pozostanie przy H.264, by „nie narazić się potem na procesy sądowe związane z naruszaniem patentów”.

Do MPEG LA należą, między innymi, Microsoft, Apple, LG, Samsung. Sharp i Toshiba. Steve Jobs zabrał też stanowisko w tej sprawie, twierdząc, ze open source nie gwarantuje nienaruszania patentów. Mike Jazayeri z Google’a sugeruje z kolei, że sugerowanie, że VP8 narusza patenty należące do MPEG LA jest bezpodstawne i domaga się ich przeanalizowania.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News