Hakerzy podstawiają zawirusowane witryny z najnowszymi wiadomości o ważnych wydarzeniach

Cyberprzestępcy wykorzystują japońską tragedię

Hakerzy nie mają skrupułów, wykorzystują japońską tragedię do przeprowadzania ataków

Specjaliści z firmy Trend Micro niemal natychmiast po katastrofie zaobserwowali ataki typu black hat SEO. Niezwłocznie po otrzymaniu niepokojących sygnałów eksperci zaczęli monitorować internet i szukać kolejnych ataków. W wyszukiwarkach pojawiło się wiele stron internetowych zawierających podlinkowane frazy odnoszące się do trzęsienia ziemi w Japonii. Jedna z nich wykorzystywała wyrażenie „ostatnie trzęsienie ziemi w Japonii” i prowadziła do jednego z fałszywych programów antywirusowych określanego jako Mal_FakeAV-25.

– Cyberprzestępcy od dawna wykorzystują do swych celów zainteresowanie informacjami związanymi z ważnymi dla świata wydarzeniami. Ataki typu black hat SEO prowadzące do fałszywego oprogramowania antywirusowego to nadal bardzo popularna forma zagrożeń sieciowych – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS.

– Podczas szukania informacji na temat najnowszych wydarzeń najlepiej korzystać ze sprawdzonych i znanych mediów. Zminimalizuje to ryzyko stania się ofiarą ataku typu black hat SEO – dodaje.