Drukarki 3D tworzą kulinarne arcydzieła

Drukarki 3D wychodzą powoli z laboratoriów badawczych. Otwarty projekt RepRap.org oferuje je już od kilkuset dolarów. A jeden z uniwersytetów drukuje nimi... kulinaria w różnych kształtach.

Uniwersytet Cornell w Ithaca, w stanie Nowy Jork, wspólnie z Francuskim Instytutem Kulinarnym, prowadzą projekt [email protected], który łączy technologię z żywnością. Projekt na razie jest w powijakach, ale Dave Arnold, jego przewodniczący, „jest podekscytowany możliwością tworzenia panierek i posiłków, których świat jak dotąd nie znał”. Dzięki drukarkom 3D mają powstać zupełnie nowe kombinacje smaku i konsystencji jedzenia.

Drukowanie żywności odbywa się tak samo, jak drukowanie innych elementów. Drukarka wypełniona jest zbiornikami z półproduktami, a oprogramowanie typu CAD przekazuje drukarce przepis na kulinarne arcydzieło. Przykładem niech będzie wahadłowiec kosmiczny, zrobiony z przegrzebków i sera, na cześć ostatniej misji wahadłowca Discovery.

0
Źródło: CBC News
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.