Foxconn Flaming Blade GTI

Ranking płyt głównych przeznaczonych dla najwydajniejszych, nadal, procesorów Intela z serii Core-i7 900 od pewnego czasu przebywał w stagnacji. Niedawno prezentowane płyty czołowych producentów wyposażone w złącze LGA1366 oraz chipset X58 zachęciły nas do jego odświeżenia. Dziś trafił do niego Foxconn Flaming Blade GTI.
Foxconn Flaming Blade GTI

Flaming Blade GTI to słabsza wersja prezentowanej jakiś czas temu wersji Flamin Blade. Producent postanowił walczyć z mitem, że najwydajniejsza platforma Intela jest droga a średnia cena płyt głównych LGA1366 oscyluje w okolicy 1000 zł. Dzięki “płonącemu ostrzu” w wersji GTI potencjalny klient będzie mógł ją kupić w cenie około 600 zł, czyli tyle, ile obecnie kosztują przeciętne płyty AM3 czy LGA1155. Niestety cięciu nie uległa jedynie cena, ale również wyposażenie płyty i zawartość pudełka.

Laminat obu wersji Flaming Blade jest na pierwszy rzut oka taki sam. Umieszczono na nim dwa złącza PCI, dwa PCI Express x16 oraz jedno PCI-e x4. “Pełny” model ma dodatkowo jeszcze jedno PCI-e x1. W wersji GTI inżynierowie postanowili usunąć również kontroler Jmicron JMB363 zastępując go JMB368 przez co słabszy Flaming Blade stracił dwa porty eSATA na tylnym panelu. Za generowanie dźwięku odpowiada zintegrowany, już nie pierwszej młodości, ośmiokanałowy układ Realtek ALC888. Pozostałe różnice są zdecydowanie mniej dokuczliwe i dotyczą głównie udogodnień takich jak druga karta sieciowa czy przyciski Power i Reset umieszczone na laminacie.

Płyta daje nam możliwość podłączenia trzech kości pamięci DDR3 o łącznej pojemności 12 GB i taktowaniu nawet 2133 MHz. Poza tym na płycie mamy dwa sloty PCI-Express x16, które mogą pracować zarówno w trybie CrossFireX jak i SLI z pełna szybkością.

Foxconn Flaming Blade GTI nie jest już płytą pierwszej młodości, natomiast oferowany przez niego zestaw złączy, a także możliwość połączenia kart w tryby SLI oraz CF wystarczą wszystkim mniej wymagającym użytkownikom. Prawdą jest, iż brak tu nowych standardów jak USB 3.0 czy SATA III (6 Gb/s), ale za cenę około 580 zł (znacznie niższą niż cena przeciętnej płyty LGA1366) nie powinniśmy tego oczekiwać.

Foxconn Flaming Blade GTI jest produktem niskobudżetowym (o ile można użyć tego słowa opisując produkt ze złączem LGA1366). Dla osób pragnących zakupić topowe rozwiązania proponuje produkty dwa i pół razy droższe…

Grzegorz Glonek