GhostMarket, niczym Facebook dla cyberprzestępców

GhostMarket – Facebook dla cyberprzestępców

W Internecie istnieje, tzn. istniała strona o nazwie GhostMarket, na której cyberprzestępcy komunikowali się ze sobą i umawiali na akcje.

Dwóch nastolatków z Wielkiej Brytanii uruchomiło witrynę o nazwie GhostMarket. Jednakże zamiast do „handlowania duchami”, witryna służyła cyberprzestępcom do komunikacji, umawiania się na cyberprzestępcze akcje oraz do anonimowej wymiany informacji ze zhakowanych baz danych, wliczając w to numery kart kredytowych. Nastolatkowie wpadli i zostali aresztowani w swojej szkole, kiedy ze skradzionej karty kredytowej próbowali wypłacić 1600 dolarów.

Później okazało się, że witryna kosztowała posiadaczy kart kredytowych, bagatela, 16,2 miliona funtów. Po skonfiskowaniu laptopa jednego z twórców GhostMarket, policja zidentyfikowała 65 tysięcy ataków na konta bankowe.

Co ciekawe, dwaj młodociani kryminaliści po wpłaceniu kaucji, uciekli na Majorkę, gdzie prawdopodobnie chcieli przeczekać, aż sprawa nieco ucichnie. Jednak po zbyt rychłym powrocie do Wielkiej Brytanii, znów ich złapano.

Nastolatkowie byli na tyle niereformowalni, że jeden z nich groził nawet wysadzeniem całego departamentu policji, odpowiedzialnej ze przestępstwa internetowe.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.