Internet Explorer 9 już jest!

Internet Explorer 9 powstawał ponad rok. Po drodze wyszło kilka wersji poglądowych i trzy rozwojowe. Po długim oczekiwaniu, wreszcie jest! Ale czy zmiany pomogą mu odzyskać utraconą dobrą opinię?

Windows Internet Explorer od lat jest… niezbyt poważanym produktem. I, nie oszukujmy się, całkiem zasłużenie. „Dziewiątka” ma to zmienić. Najnowsza wersja przeglądarki Microsoftu (na razie wciąż jej nie ma na Windows Update, niecierpliwi mogą jednak wymusić ręczną aktualizację) stawia na standard HTML5 i stara się być z nim jak najbardziej zgodna. Co więcej, nowa aplikacja jest wydajniejsza od poprzedniczki i ma zupełnie nowy interfejs.

Nowa wersja to też szereg nowych funkcji, takich jak przypinane witryny internetowe, które integrują się z paskiem Windows 7, obsługa jumplist, nowe rozmieszczenie kart, nowy system powiadomień o aktualizacjach i dodatkach, filtr SmartScreen, ochrona przed śledzeniem a także wiele innych.

Ważnym elementem nowego Windows Internet Explorera jest też Charka. To silnik do przetwarzania skryptów JavaScript, dzięki któremu przeglądarka Microsoftu nareszcie w wydajności dorównuje konkurencji. Dodatkowo, pomaga jej w tym obsługa karty graficznej, która, dzięki zastosowaniu Explorera, przejmuje część obliczeń, odciążając tym samym główny procesor.

Dzięki wykorzystaniu mocy kart graficznych, witryny są bardziej przejrzyste, wciągające i wydajne,”

– powiedział Drew Henry, dyrektor generalny działu GeForce Business Unit w firmie NVIDIA. –

„Cieszymy się, że nasi użytkownicy mogą przeglądać swoje ulubione strony w nowej jakości. Dzięki IE9 Internet staje się piękny.”

„Badania przeprowadzone przez Microsoft w Polsce pokazują, że najważniejsza w surfowaniu po Sieci jest prędkość z jaką docieramy do informacji, na których nam zależy, co wskazało około 60% ankietowanych,”

– powiedział Patryk Góralowski z polskiego oddziału firmy Microsoft, odpowiedzialny za rozwój platformy Internet Explorer na polskim rynku. –

„Mając na uwadze potrzeby polskich Internautów, stworzyliśmy przejrzystą i przyjazną przeglądarkę, dzięki której korzystanie z Internetu znowu stało się fajnym doświadczeniem.”

Namawiamy do aktualizacji z „ósemki”, dziewiąta wersja bowiem to zupełnie nowa jakość. A czy to oznacza, że jest lepsza od konkurencji, to się jeszcze okaże.

Co się zmieniło od czasu Windows Internet Explorer 8?

  • Przyspieszane sprzętowo wyświetlanie tekstu, grafiki i plików wideo.
  • Szybsza instalacja i szybsze uruchamianie.
  • Maksimum treści, minimum programu.
  • Symbioza z Windows 7 – przeciąganie stron, aby wyświetlały się obok siebie,
    listy szybkiego dostępu, przypinanie stron, aby podglądać je na pasku zadań, nakładające się ikony, dzięki czemu informacje o ulubionej stronie pojawiają się bezpośrednio na pasku zadań, np. liczba wiadomości.
  • One Box, czyli pasek adresowy, który podpowie ci czego szukasz – wystarczy zacząć wpisywać adres lub termin kojarzący się z serwisem, aby szybko się tam znaleźć. Internet Explorer 9 ma zacierać różnicę między wyszukiwaniem a surfowaniem, pamiętając zarazem o poszanowaniu prywatności. To internauta decyduje, czy dostawcy wyszukiwania będą znali jego historię wyszukiwania.
  • Nowe systemy bezpieczeństwa – możliwość wyłudzenia danych, strony ze złą reputacją czy złośliwe oprogramowanie mają przestać już być problemem.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.