Modecom MC-WR22

W ogólnej ocenie ruter Modecom wypada dość słabo, w niektórych pomiarach jego wydajność jest jednak lepsza niż sprzętu z pierwszej dziesiątki zestawienia. Na słaby rezultat złożyło się kilka czynników.
Modecom MC-WR22

Szybkość transfery po kablu jest ograniczona możliwościami stumegabitowego przełącznika Ethernet.

Szybkość transferu po kablu jest ograniczona możliwościami stumegabitowego przełącznika Ethernet. Pomiar w trybie Duplex.

Urządzenie wygląda dość estetycznie – czarne wykończenia dobrze komponują się z białą obudową. Przedni panel wypełniają diody informujące o stanie pracy natomiast wszelkie złącza i przyciski umieszczono w części tylnej. Sam sprzęt jest dość lekki, a odpowiednie wgłębienia na spodzie umożliwiają montaż na ścianie. Przycisk opisany, nieco myląco, jako WPS spełnia faktycznie trzy funkcje. Pierwsza z nich to rzeczywiście parowanie za pomocą WPS, ale jeśli przytrzymamy go dłużej wywołamy restart rutera. Jeszcze dłuższe przytrzymanie przycisku przywróci ustawienia fabryczne. Dla użytkownika niepokojący może być fakt, iż na przednim panelu cały czas mruga na czerwono dioda “SYS”. Częstotliwość tego zjawiska określa czy ruter aktualnie się restartuje czy też po prostu jest podłączony do zasilania i pracuje. Diody informującej o wystąpieniu błędów czy nieprawidłowości nie ma.

Przesyłanie w sieci bezprzewodowej wypada dobrze zarówno na małej jak i dużej odległości.

Przesyłanie w sieci bezprzewodowej wypada dobrze zarówno na małej jak i dużej odległości.

Modecom MC-WR22 przeznaczony jest dla niewymagających użytkowników. Wyposażono go w stumegabitowy przełącznik Ethernet, co ogranicza możliwe do uzyskania transfery. Warto jednak zaznaczyć, że jak na urządzenie z tej półki cenowej radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Zarówno transfery z kartami dedykowanymi jak i zgodnymi z Centrino 2 czy też starszymi standardu 802.11g  wypadają dobrze. W przypadku niektórych pomiarów rezultaty z powodzeniem konkurują ze sprzętem z górnej półki. Około 123 Mb/s dla karty dedykowanej to wynik co najmniej zadowalający, podobnie jak około 70 Mb/s dla Centrino 2. Jeśli dodam, że sygnał jest silny i stabilny także na dużej odległości okazuje się, że za nieco ponad sto złotych otrzymujemy bardzo przyzwoity sprzęt.

Pewnym zgrzytem, w co prawda łatwym w obsłudze interfejsie, są bardzo ograniczone możliwości kontroli ruchu danych w sieci za pomocą QoS. Opcji jest niewiele także jeśli przyjrzymy się statystykom i logom systemowym. Podobnie konfigurując połączenie bezprzewodowe należy zwrócić szczególną uwagę na ustawienia zabezpieczeń. Fabrycznie sieć WiFi nie jest w żaden sposób chroniona. Należy to zmienić, chyba, że zależy nam, aby korzystali z niej wszyscy sąsiedzi.

Oferując przyzwoitą wydajność Modecom MC-WR22 zużywa podczas pracy niewiele energii.

Oferując przyzwoitą wydajność Modecom MC-WR22 zużywa podczas pracy niewiele energii.

Podsumowując, Modecom MC-WR22 to dość sprawnie działające urządzenie dla tych, którzy nie potrzebują zaawansowanych funkcji, czy gigabitowych portów LAN. Nie znajdziemy w nim także portów USB do podłączenia modemu 3G czy choćby pamięci masowej. Za około sto złotych dostaniemy jednak sprzęt, który dobrze nada się do rozdzielenia połączenia internetowego na kilku użytkowników nawet na dość dużym obszarze. Dodatkową zaletą zużycie energii podczas pracy na poziomie zaledwie około 3,2 W. Słowem tani, “zielony” ruter dla niezbyt wymagających.

Grzegorz Bziuk