Nokia Booklet 3G

Jedyny, jak dotychczas komputer produkowany przez znanego producenta… komórek, firmę Nokia to  dziesięciocalowy netbook. Został on nazwany bardzo pieszczotliwym określeniem Booklet (ang. książeczka), co podkreśla jego nadzwyczajną mobilność w stosunku do konkurencyjnych “książek”. Dodatkowo oznaczenie 3G w nazwie modelu wskazuje, że w kwestii łączności jest bardziej “przenośny” niż standardowi konkurenci, którzy nie maja modemu sieci GSM 3G.
Nokia Booklet 3G

Zintegrowany układ graficzny Intel GMA 500 jest raczej słaby w 3D, za to jego zaletą jest sprzętowy dekoder AVC.

Zintegrowany układ graficzny Intel GMA 500 jest raczej słaby w 3D, za to jego zaletą jest sprzętowy dekoder AVC.

Przy pierwszym kontakcie z urządzeniem w oczy “rzuca” się wysoka jakość materiałów oraz wykonania. Producent podkreśla, że do wykonania konstrukcji obudowy został wykorzystany specjalny stop aluminium używany do budowy samolotów. Potwierdzeniem tego jest wyraźna “sztywność” obudowy, nic się nie ugina i nie trzeszczy jak to się ma w “plastikowych” produktach większości tanich netbooków na rynku.

Ponad jedenaście godzin pracy na baterii to wyśmienity wynik, który znacznie dystansuje przeciętne netbooki.

Ponad jedenaście godzin pracy na baterii to wyśmienity wynik, który znacznie dystansuje przeciętne netbooki.

Sercem testowanego komputera jest procesor Intel Atom Z530 taktowany zegarem 1,6 GHz. Procesor ma jeden rdzeń, ale dzięki technologii Intel Hyper-Threading może przeprowadzać obliczenia w dwóch wątkach jednocześnie. Do generowania grafiki wykorzystywany jest zintegrowany układ Intel GMA 500. Obraz wyświetlany jest na 10,1-calowym, błyszczącym ekranie o rozdzielczości 1280×720 pikseli, która nie jest często spotykana w tego typu urządzeniach. Wydajność układu graficznego jest niska i o grach 3D raczej możemy zapomnieć. Natomiast największą zaletą układu GMA 500 jest sprzętowy dekoder AVC, dzięki czemu bez problemu możemy odtwarzać filmy HD, bez denerwujących zacięć, czego nie potrafi przeciętny netbook. Dla zewnętrznych wyświetlaczy obrazu można wykorzystać nowoczesne złącze HDMI.

Nokia Booklet 3G jest ultracichym a wręcz bezgłośnym urzadzeniem dzięki pasywnemu chłodzeniu.

Nokia Booklet 3G jest ultracichym a wręcz bezgłośnym urzadzeniem dzięki pasywnemu chłodzeniu.

Do przechowywania danych w komputerze zastosowano tradycyjny, ale w mniej popularnym rozmiarze 1,8 cala, dysk twardy (4200 obr./min.) o pojemności 120 GB. Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są trzy złącza USB 2.0. Standardowo również dostępny jest czytnik kart SD oraz kamera internetowa. Do komunikacji ze światem zewnętrznym możemy wykorzystać przewodową sieć WiFi w standardzie N, Bluetooth oraz modem 3G. Niestety w tym modelu zabrakło kontrolera sieci przewodowej LAN, co jest potwierdzeniem “przenośnego” charakteru urządzenia, które nie lubi być uwiązane na kablu.

Wolność od kabli zapewnia także bardzo długi czas pracy na baterii, który podczas testów dochodził do ponad 11 godzin w trybie oszczędnej pracy. Jest to wynik zastosowania bardzo energooszczędnych podzespołów oraz braku aktywnego układu chłodzenia.

Ogólna wydajność wypada dość słabo na tle konkurencji.

Ogólna wydajność wypada dość słabo na tle konkurencji.

Właśnie rezygnacja producenta z zastosowania wentylatora sprawiło, że książeczkowy netbook Nokii jest niemal bezgłośny. Jedynie co może wydawać jakieś mechaniczne dźwięki to wirujący talerz dysku twardego, ale nawet to jest ciężko usłyszeć. Nie mniej obecnie Nokia Booklet 3G to najcichszy netbook w naszym rankingu.

Nokia Booklet 3G można by było orzec mianem netbooka idealnego ze względu na poręczne rozmiary i wagę, bardzo długi czas pracy na baterii, niemal bezgłośną pracę (chłodzenie pasywne) oraz funkcjonalność – modem 3G, GPS, HDMI, ekran HD. Niestety nie ma nic idealnego zawsze się znajdą jakieś braki i niedociągnięcia, w tym przypadku są nimi brak kontrolera sieci LAN oraz słabej jakości głośniki.

Karol Kulas