Grafen ma szansę zastąpić krzem w segmencie procesorów

„Sylicyna” będzie nowym grafenem?

"Sylicyna", słowo jeszcze niewystępujące w słowniku języka polskiego, to "nowa wersja" grafenu, którą naukowcom udało się wyodrębnić z krzemu.

Pewnego dnia grafen z pewnością zrewolucjonizuje cały rynek półprzewodników, a co za tym idzie – niemal cały rynek nowoczesnych technologii. Póki co, skazani jednak jesteśmy na krzem, a skoro grafenu na razie nie można w pełni wykorzystać, można wytworzyć „nowy grafen” z krzemu. Oto „sylicyna” (ang. „silicine”), nazwana przez naukowców pochodną krzemu, bardzo przypominającą właściwościami grafen.

Po raz pierwszy nowy materiał został wytworzony w 2007 roku, a w tej chwili mówi się, że tylko dwa zespoły na całym świecie zajmują się wytwarzaniem „sylicyny”, z uwagi na dość żmudny proces. Naukowcy jednak pracują nad znacznie łatwiejszym sposobem wytwarzania nowego materiału, który pozwoliłby upowszechnić „sylicynę”, aż w końcu mogłaby zastąpić krzem.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.