Człowiek kopiuje naturę

Sztuczny liść – będzie energia za darmo?

"Sztuczny liść" to branżowe określenie mobilnej, modułowej elektrowni opierającej się na fotosyntezie. Wyobraźcie sobie dachy pokryte takim listowiem i ładujące prądem ogniwa. Coraz bliżej nam do tej wizji.

Daniel Nocera z politechniki MIT stworzył taki liść, który nie tylko jest wykonany z tanich materiałów, ale jest i dziesięciokrotnie wydajniejszy w porównaniu do naturalnego liścia. Technika fotosyntezy osiągana jest przez wykorzystanie światła słonecznego do rozdzielenia wody na wodór i tlen, wykorzystując roztwór kobaltu i fosforanu. Co ciekawe, nie musi być to woda destylowana.

Indyjski gigant przemysłowy Tata jest bardzo zainteresowany pracą Nocery, mimo iż jeszcze nie została ona oceniona przez innych naukowców i zapowiedział, ze będzie z nim współpracował. Na razie jednak czekamy na uznanie owego wynalazku przez kolegium naukowe.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.