Sztuczne, elastyczne

Wynaleziono mięśnie dla Terminatora

Ruszają się niczym galareta, ale mogą uczynić roboty tak wielozadaniowymi, jak nigdy dotąd. Sztuczne mięśnie tworzą napęd składający się z raptem kilku części składowych, pozbawiony kół zębatych i przekładni.

Wynalazek ten powstał w nowozelandzkim laboratorium w Auckland, zajmującym się biomimetyką. Same muskuły to elektroaktywne konstrukcje, składające się z dwóch warstw przewodzącego smaru węglowego, rozdzielonych wyjątkowo rozciągliwą izolacyjną folią polimerową. Po otrzymaniu napięcia, całość zachowuje się jak kondensator, gromadząc ładunki o przeciwnych wartościach na obu stronach izolatora. Ładunki różnoimienne nawzajem się przyciągają, wywołując ruchy warstwy izolacyjnej i jej rozciągnięcie. Po odjęciu napięcia wszystko wraca do normy.

Silnik przypomina nieco koło rowerowe. Elastyczne muskuły rozciągnięte są między obręczą a osią, niczym szprychy, kurcząc i rozciągając się sekwencyjnie. Całość pulsuje niczym galaretka, ale dostarcza odpowiedniej siły napędowej. Terminator ma już mięśnie. SkyNetu jeszcze tylko brak.

0
Źródło: New Scientist
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.