Asus ENGTX590 3072MB GDDR5

Po dwóch latach przerwy Nvidia znów postanowiła powalczyć o dawno utracony tytuł producenta najszybszych kart graficznych, tym razem stawiając wszystko na kartę wyposażoną w rdzenie o kodowej nazwie Fermi. Małe reaktory, które cieszą się w chwili obecnej bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na wysoką wydajność połączoną z atrakcyjną ceną, zostały połączone na jednym PCB. Powstał w ten sposób produkt, o którym marzy każdy zapalony gracz – GeForce GTX 590! Pierwszą z kart, którą dostaliśmy jeszcze przed premierą był Asus ENGTX590.
Asus ENGTX590 3072MB GDDR5

Nowy GeForce GTX 590 stworzony został na bazie dwóch rdzeni GF110 wykorzystywanych w najszybszych jednordzeniowych kartach graficznych dostępnych obecnie na rynku – GeForce GTX 580. Zostały one umieszczone na jednym PCB i połączone przy pomocy mostka Nvidia NF200. Jego zadaniem jest umożliwienie pracy obu rdzeni w trybie SLI, a także komunikacja pomiędzy kartą a płytą główną. Taktowanie obu GPU zostało zredukowane z 772 MHz do

607 MHz celem utrzymania stabilności oraz niższej temperatury pracy. Obniżeniu uległy również zegary taktujące jednostek cieniujących, które w GTX 580 wynosiły 1544 MHz, natomiast w GTX 590 spowolniono do 1215 MHz. Trochę mniej straciły natomiast pamięci GDDR5, których taktowanie spadło względem modelu jednordzeniowego o 586 MHz.

Asus ENGTX590 nie jest jednak kartą w pełni standardową. Inżynierowie postanowili lekko ją podkręcić i ostatecznie pracuje ona z szybkością 612 MHz dla GPU, 1244 MHz dla jednostek cieniujących oraz 3420 MHz dla pamięci. Nie są to wartości wyśrubowane, ale pozwalają karcie na parę dziesiątych klatki lepszy wynik. Wraz z kartą dostarczane jest również oprogramowanie Voltage Tweak umożliwiające dalszą zabawę w podkręcanie.

Aby możliwe było schłodzenie dwóch rdzeni Nvidia postawiła na sprawdzane rozwiązanie – komory Vapor Chamber połączone z aluminiowymi radiatorami. Pomiędzy nimi umieszczony został wentylator odprowadzający ciepło zarówno do wnętrza jak i na zewnątrz obudowy. A ma co chłodzić. Rdzenie w trybie spoczynku generują średnio 52°C ciepła. Po odpaleniu gry wartość ta żwawo podnosi się do 88°C. Układ chłodzenia, z którym mieliśmy do czynienia na karcie Asusa generował w czasie spoczynku średnio 40 dB. Wartość ta rosła do 47,5 dB w trakcie grania i ostatecznie osiągała 52,8 dB w momencie pełnego, długotrwałego obciążenia karty.

Asus ENGTX590 3072MB GDDR5 jest kart wydajną, natomiast nie na tyle, aby konkurować z dwurdzeniowcem AMD. O ile jest ona zdecydowanie wydajniejsza w rozdzielczościach do 1920×1200 to wyżej zaczyna się rysować zdecydowana przewaga Radeona 6990. W naszym zestawieniu sumarycznie karty bazujące na kości GeForce GTX 590 są średnio 5% wolniejsze niż konkurencja. Ten stan rzeczy mogą poprawić sterowniki, ale pamiętajmy ze obie firmy stale nad nimi pracują.

Asus ENGTX590 jest kartą dobrą i wydajną. Jego cena jest wysoka, natomiast grono odbiorców do którego jest kierowane na pewno będzie w stanie zapłacić kwotę około 2700 zł.

Grzegorz Glonek