Inwalidzi będą mogli sterować kursor prostą, szybką myślą

Elektroda w mózgu zamiast myszki

Sterowanie myślami to temat wciąż z pogranicza science-fiction. Są już jednak pierwsze urządzenia, a nawet gry wideo, które wykorzystują skanowanie myśli. Jednak jak dotąd pomiar odbywał się na zewnątrz czaszki...

Grupa naukowców z Uniwersytety w Waszyngtonie spróbowała podejścia nieco bardziej agresywnego od czujników EEG.  Umieścili ochotnikom niewielkie czujniki pod czaszką, bezpośrednio na powierzchni mózgu. Dzięki temu, jak twierdzą, mają o wiele dokładniejszy pomiar fal o wysokiej częstotliwości, przez co lepiej analizują funkcje poznawcze mózgu. W praktyce, oznacza to, że można opracować interfejs, który reaguje na myślenie o głoskach. Pomyślisz „ee”, kursor idzie w lewo. Pomyślisz „aa”, kursor idzie do góry. I tak dalej.

Po co to komu? No cóż, większość z nas na tym raczej (przynajmniej w tym stopniu zaawansowania tej techniki) nie skorzysta. Ale inwalidzi o czymś takim marzą.

0
Źródło: BBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.