Epson EH-TW3200

Projektor Epson EH-TW3200 wykorzystujący technologię 3LCD to jeden z najtańszych modeli tego producenta o rozdzielczości podstawowej 1920×1080 (Full HD). Wśród złączy znajdują się m.in. dwa wejścia HDMI, wejście komponentowe oraz D-Sub. Producent zrezygnował z wbudowanego głośnika zakładając, że projektor będzie częścią kina domowego z kolumnami hi-fi, które zapewnią dźwięk o odpowiedniej jakości. Pilot zdalnego sterowania o stosunkowo dużych rozmiarach ma przyciski podświetlane na czerwono.
Epson EH-TW3200

Jasność projektora firmy Epson jest co najwyżej przeciętna.

Jasność projektora firmy Epson jest co najwyżej przeciętna.

Menu OSD oferuje wyjątkowo duże możliwości regulacji wielu aspektów wyświetlanego obrazu. Oprócz niezależnej regulacji składowych RGBCMY dostępne jest dostrajanie koloru skóry, zaawansowane opcje wyostrzania oraz zaawansowana korekcja gamma, Użytkownik ma do dyspozycji pięć predefiniowanych profili obrazu oraz aż 12 ustawień temperatury barw. Maksymalna wartość zoomu optycznego wynosi aż 2,1×.

Projektor Epson wyświetla obraz o wysokim kontraście.

Projektor Epson wyświetla obraz o wysokim kontraście.

W połączeniu z pokrętłami “lens shift” (fizyczne przesunięcie obrazu w pionie oraz w poziomie) daje to spore możliwości regulacji wielkości i położenia obrazu na ekranie bez konieczności ruszania projektora z miejsca, gdzie został ustawiony. Średnia zmierzona jasność wynosi 616 ANSI lm, co nie jest zbyt wysoką wartością, lecz wcale nie stanowi to wady podczas oglądania filmu w zaciemnionym pomieszczeniu. Zmierzony współczynnik kontrastu on/off jest wysoki i wynosi 1571:1. Co prawda to znacznie mniej niż deklarowane przez Epsona 25000:1, ale jakość obrazu i tak jest bardzo dobra.

Wszystkie porównywane projektory nie są zbyt głośne, także w trybie normalnym.

Wszystkie porównywane projektory nie są zbyt głośne, także w trybie normalnym.

Równomierność podświetlenia ekranu to ponad 96%, rzadko spotyka się tak imponujący wynik. Wentylator chłodzący lampę jest cichy w trybie ekonomicznym. To jeden z niewielu projektorów w naszym rankingu, które wykorzystują technologię 3LCD, a nie DLP. Dzięki temu tzw. efekt tęczy nie ma prawa się pojawić. Jedną z niewielu wad tego modelu są spore wymiary i waga wynosząca aż 7,3 kg.

Marek Grzybowski