Gigabyte GA-890FXA-UD5

GA-890FXA-UD5 jest płytą główną bardzo rozbudowaną pod każdym względem. Zacznijmy od tych widocznych zaraz po otwarciu pudelka. Na jej PCB umieszczone zostały aż cztery złącza zdolne do współpracy z kartami graficznymi z czego dwa pracują w trybie x16, natomiast dwa pozostałe w x8 oraz x4.  Dzięki nim prezentowany model wspiera w pełni technologię CrossFireX czyli łączenia kart graficznych dla zwiększenia ich wspólnej wydajności. Oprócz nich na PCB umieszczone zostały jeszcze dwa PCI Express x1 oraz jedno starsze PCI odpowiedzialne za obsługę kart rozszerzeń.
Gigabyte GA-890FXA-UD5

Pisząc o złączach, które coraz rzadziej pojawiają się na laminatach na GA-890FXA-UD5 znajdziemy również złącze IDE oraz port do podłączenia stacji dyskietek. Są one obsługiwane przez kontroler Gigabyte SATA2 oraz ITE 8720. Do podłączenia dysków twardych produkt Gigabyte oferuje sześć złączy SATA III (6 Gb/s) obsługiwanych przez chipset oraz dwa SATA II (3 Gb/s), za które odpowiedzialny jest wspomniany wcześniej Gigabyte SATA2. Pierwsze ze złączy dają nam możliwość połączenia dysków twardych w RAID 0,1,10 oraz 5, natomiast SATA II oferuje jedynie podstawowe konfiguracje – RAID 0 oraz 1.

Za wysoką jakość dźwięku odpowiedzialny jest chipset Realteka ALC889 pozwalający na obsługę ośmiu kanałów w jakości High Definition Audio.

Na tylnym panelu pełna plejada złączy – jedno PS/2 dla klawiatury bądź myszki, sześć USB w standardzie 2.0 oraz dwa w 3.0 (zarządzane przez kontroler NEC’a). Dodatkowo dostajemy dwa złącza FireWire 1394a (chip T.I. TSB43AB23), dwie eSATA/USB Combo oraz dwie sieciówki. Równie rozbudowane są złącza audio. Oprócz standardowych jacków znajdziemy tu również elektryczne oraz optyczne S/PDIF’y.

BIOS GA-890FXA-UD5 jest bardzo rozbudowany i rozmieszczony w sposób standardowy dla tego producenta. Jak przystało no wydajny produkt skierowany do zasobnego w gotówkę grona odbiorców na PCB umieszczona została druga kość BIOS w razie problemów z ustawieniami pierwszej.

GA-890FXA-UD5 to płyta główna skierowana dla osób planujących zbudowanie wydajnej platformy bazującej na procesorach AMD. Dzięki możliwości połączenia kart graficznych w tryb CrossFireX mamy szanse osiągnięcia wysokiej wydajności w nowych grach. Zwiększaniu wydajności sprzyja również sam BIOS płyty oferujący funkcję auto podkręcania, a także odblokowywania rdzeni w niektórych procesorach. Niestety GA-890FXA-UD5 ma też jedną istotną wadę – nie jest tania. W chwili obecnej jej cena oscyluje w okolicach 600 zł.

Grzegorz Glonek