LG N2A2DD2

archiwum
Prosty w obsłudze i dość funkcjonalny NAS do domu. Niestety jest wolniejszy od modelu N1T1DD1. Ograniczone możliwości konfiguracji sprawiają, że nie zda on egzaminu w wymagających specyficznych ustawień środowiskach. Zaletą jest niewygórowana cena.

Czas jakiś temu testowaliśmy w laboratorium urządzenie N1T1DD1 wyprodukowane przez LG. Pełniło ono funkcję dysku sieciowego NAS ale było też zaopatrzone w nagrywarkę DVD. Za niewygórowaną cenę oferowało dość kompletne i wygodne rozwiązanie do backupu danych na potrzeby domowe. Posiadało ono jednak pewne niedoskonałości i braki, które ograniczały jego wykorzystanie przez bardziej wymagających użytkowników. Osiem miesięcy później testujemy model N2A2DD2, który oferuje rozszerzoną funkcjonalność, lecz jak się okazuje nieco mniejszą wydajność niż poprzednik.

Transfery przez SMB są na dość przyzwoitym poziomie.

Transfery przez SMB są na dość przyzwoitym poziomie.

Pod względem budowy i wyglądu zewnętrznego testowany egzemplarz niewiele przypomina poprzednika. Jedyne podobieństwo to biały kolor obudowy. Tym razem bryła urządzenia jest niesymetryczna, tył jest nieco niższy. Jak w większości spotykanych produktów tego typu na przednim panelu umieszczono złącze USB oraz przycisk szybkiego kopiowania. W panelu konfiguracyjnym można zdefiniować sposób jego działania (pełna kopia, kopia przyrostowa). Drugi port USB znajduje się z tyłu obok złącza LAN i włącznika. Wewnątrz zamontowano dwa dyski Hitachi o pojemności 1 TB każdy. Niestety jest to konfiguracja stała. Aby się do nich dostać i ew. wymienić je na większe trzeba zerwać, umieszczoną na jednej ze śrub, plombę co jest jednoznaczne z utratą gwarancji.

Podczas zapisu widać wyraźnie niższą wydajność niż w przypadku N1T1DD1.

Podczas zapisu widać wyraźnie niższą wydajność niż w przypadku N1T1DD1.

Dyski mogą pracować niezależnie oraz w konfiguracjach RAID 0 i 1. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa, choć w przypadku awarii któregoś z nich i tak będziemy musieli oddać sprzęt do LG. Większa niż u poprzednika funkcjonalność to między innymi dostępność serwera WWW z obsługą PHP i bazą MySQL oraz możliwość podglądu obrazu ze znajdujących się w sieci kamer IP. Niestety niewiele zmieniło się jeśli idzie o możliwości zarządzania użytkownikami. Zabrakło choćby tak podstawowej funkcji jak quota.

Podczas dostęu do danych zużycie energii jest porównywalne z innymi dwudyskowymi urządzeniami o podobnej wydajności.

Podczas dostęu do danych zużycie energii jest porównywalne z innymi dwudyskowymi urządzeniami o podobnej wydajności.

Interfejs został zbudowany w sposób umożliwiający użytkownikowi łatwe poruszanie się po nim i znalezienie potrzebnych ustawień. Poniekąd wynika to również z niewielkiej ich liczby. Zaawansowani i bardziej wymagający klienci mogą nie znaleźć wszystkich potrzebnych im opcji. Sprzęt jest jednak kierowany głownie do użytku domowego i dla małych firm i w tych środowiskach da sobie radę. Oferowane transfery, choć nieco niższe niż w przypadku N1T1DD1, i tak są dość przyzwoite. Nieco ponad 42 MB/s przy odczycie i prawie 24 podczas zapisu do NAS przez SMB powinny zapewnić komfortową pracę. W przypadku FTP jest nieco wolniej, choć lepiej niż we wspomnianym wcześniej modelu z nagrywarką.

W trybie oszczędzania energii, można by życzyć sobie niższego poboru energii.

W trybie oszczędzania energii, można by życzyć sobie niższego poboru energii.

Model N2A2DD2 oferuje dość dobre prędkości transferów i pojemność 2 TB za niewygórowaną cenę. Wbudowany serwer UPnP oraz WWW wystarczą większości użytkowników domowych. Niestety oparta na AJAX-ie przeglądarka plików nie działa jak należy. W zasadzie w ogóle nie działa, wyświetla tylko komunikat o wygaśnięciu sesji. Jest to kwestie oprogramowania, więc można się spodziewać, że błąd zostanie usunięty w kolejnej wersji firmware.

Grzegorz Bziuk

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.