Tranzystor z grafenu z zegarem 155 GHz

IBM po raz kolejny pokazuje swoją siłę innowacyjności, demonstrując nowy tranzystor wykonany z grafenu, który pracuje z częstotliwością 155 GHz.

Naukowcy jeszcze nie zdecydowali się, czy grafen może, czy też nie może zastąpić krzemu. Najpierw problem polegał na tym, iż tranzystorów zbudowanych z tego materiału nie można wyłączyć, jednak niedawno naukowcy odkryli, że grafenowe tranzystory wykazują efekt chłodzenia termoelektrycznego, dzięki czemu będzie można w znaczny sposób obniżyć ich energochłonność.

IBM, pomimo swoich przewidywań, buduje kolejne tranzystory z grafenu, podwyższając ich częstotliwość pracy. Tym razem zademonstrowano tranzystor z taktowaniem 155 GHz, który jest jednocześnie najmniejszym tego typu komponentem z długością bramki wynoszącą 40 nanometrów. To o 200 nanometrów mniej, niż poprzedni tranzystor z zegarem 100 GHz.

Nowy tranzystor został zbudowany w ramach projektu badawczego DARPA, Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.