Asus ENGTX560 DirectCU II TOP 1024MB GDDR5

Ostatnio w naszym rankingu pojawiły się karty z czterema nowymi układami graficznymi AMD przeznaczonymi dla mniej zamożnych odbiorów, a chwilę po nich Nvidia pokazała tańszą wersję popularnego GeForce’a GTX 560 Ti. Różnic pomiędzy kartami na pierwszy rzut oka nikt z nas nie zobaczy, gdyż obie konstrukcje wykorzystują to samo PCB, a także – w większości przypadków – identyczny system chłodzenia. To co je odróżnia, zostało ukryte wewnątrz rdzenia.
Asus ENGTX560 DirectCU II TOP 1024MB GDDR5

W odróżnieniu od droższego GTX 560 Ti jego uboższa wersja zamiast 384 wyposażona została w 336 jednostek cieniujących 384. Zmianie uległy również częstotliwości pracy rdzenia oraz zegar jednostek cieniowania. Rdzeń GPU taktowany jest zegarem o częstotliwości na poziomie 810 MHz, a shadery 1620 MHz. Są to wartości minimalnie niższe niż w przypadku referencyjnych konstrukcji GTX 560 Ti oferujących odpowiednio 822 MHz i 1644 MHz. Wprowadzenie obu tych zmian pozwoliło również ograniczyć współczynnik TDP ze 170 do 150 W. Obie karty wykorzystują pracujące z natywną częstotliwością 1002 MHz pamięci GDDR5 komunikujące się przy pomocy 256-bitowej szyny danych.

Asus którego mam okazję Wam zaprezentować od modelu standardowego odróżnia się niemal pod każdym względem – począwszy od układu chłodzenia, poprzez taktowanie komponentów, a na przebudowanym laminacie skończywszy.

Zacznijmy jednak od kwestii widocznych. Aby możliwe było poprawne funkcjonowanie podkręconego GeForce’a GTX 560 inżynierowie postanowili wykorzystać sprawdzony układ chłodzenia o nazwie DirectCU II. Jego podstawową zaletą jest umieszczenie bezpośrednio na rdzeniu trzech rurek heat-pipe odprowadzających ciepło do radiatora umieszczonego nad sekcją zasilania. Ciepłowody, aby jeszcze lepiej odprowadzały ciepło, zostały przykryte masywnym aluminiowym radiatorem umieszczonym bezpośrednio nad GPU. Nad temperaturą pracy czuwają dwa wentylatory podłączone do regulatora obrotów. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno od strony termicznej jak i generowanego hałasu. Maksymalnie w naszych testach Asus ENGTX560 DirectCU II TOP generował zaledwie 40,1 dB hałasu oraz zapewniał temperaturę pracy na poziomie 75°C.

Jak już wspomniałem wyżej Asus od kart z referencyjną konstrukcją, oprócz samego układu chłodzenia, różni się dodatkowo częstotliwością pracy wszystkich komponentów. Jego rdzeń ze standardowych 810 MHz został podkręcony do wartości aż 925 MHz, natomiast pamięci dostały dodatkowe 192 MHz ostatecznie zyskując efektywną częstotliwość pracy na poziomie 4200 MHz. Tak podniesione zegary pozwalają karcie na konfrontację nie tylko z konkurencyjnymi Radeonami, ale również z podkręconymi GeForce’ami GTX 560 Ti.

Zawartość opakowania ENGTX560 DirectCU II TOP również nie pozostawia wiele do życzenia. Oprócz przejściówki z sygnału cyfrowego na analogowy, znajdziemy tu przejściówkę mini HDMI – HDMI oraz dwa kable zasilające. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie atrakcyjnej gry, w która można byłoby pograć na nowym nabytku…

Asus ENGTX560 DirectCU II TOP jest kartą dobrze wykonaną, której nie można zarzucić ani niskiej wydajności ani głośnego układu chłodzenia. W tym miejscu zastanawiacie się pewnie nad ceną… W chwili obecnej (przed premierą) wynosi ona 800 zł, ale trzeba pamiętać, iż jest to cena sugerowana, która po premierze na pewno ulegnie zmianie – oby na niższą!

Grzegorz Glonek