Brother HL-2270DW

Monochromatyczna drukarka laserowa oferująca wydruki o bardzo dobrej jakości. Prędkość druku wysoka w podstawowej rozdzielczości i niezbyt zadowalająca w rozdzielczości interpolowanej do 2400×600 (tryb HQ1200). Bogata funkcjonalność sterownika, stosunkowo wysokie koszty druku. Interfejsy WLAN.

Monochromatyczna drukarka laserowa firmy Brother o oznaczeniu HL-2270DW ma standardowe wymiary i waży 7 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Jedyny klawisz na panelu drukarki pozwala wydrukować stronę testową bez użycia komputera, związany jest również z funkcją „reprint”. Chodzi tutaj o możliwość ponownego wydrukowania ostatniego dokumentu przesłanego do drukarki. Kilkakrotne wciśnięcie tego przycisku spowoduje wydrukowanie odpowiedniej liczby kopii.

Wykres, wynik modelu 30,4 s

Do komunikacji z komputerem służy złącze USB 2.0 oraz interfejsy sieciowe: bezprzewodowy WiFi 802.11 b/g oraz przewodowy Fast Ethernet. Prędkość druku, zarówno tekstu, jak grafiki, w podstawowej rozdzielczości (600×600 dpi) jest stosunkowo wysoka. Przykładowo wydrukowanie 10 stron tekstu trwa 29,7 s. W najwyższej dostępnej rozdzielczości nazwanej HQ1200 (interpolacja do 2400×600 dpi) drukarka wyraźnie spowalnia, na wydruki trzeba oczekiwać prawie dwukrotnie dłużej. Jakość druku jest dość wysoka, chociaż można mieć zastrzeżenia w przypadku cienkich linii, które się zlewają, i jednolitych powierzchni, na których widać zakłócenia.

Wykres, wynik modelu 52,9 dB(A)

Koszty druku są wysokie, co jest spowodowane głównie stosunkowo wysoką ceną tonera o wydajności standardowej (1200 str.) lub podwyższonej (2600 str.). Do tego trzeba pamiętać o wymianie bębna światłoczułego, który wystarcza do wydrukowania ok. 12000 str. Toner startowy ma wydajność ok. 1200 str. W trybie uśpienia urządzenie zużywa 2.1 W, co jest niską wartością. Drukarkę wyposażono w zamykaną szufladę na 250 arkuszy oraz podajnik uniwersalny mieszczący jedną kartkę lub kopertę.

Wykres, wynik modelu 9,7 s

Główny odbiornik papieru ma pojemność 100 kartek. Z tyłu urządzenia znajduje się dodatkowy odbiornik na jeden arkusz, który zapewnia prawie prostą ścieżkę prowadzenia papieru, co przydaje się np. przy druku na kopertach. Wbudowany dupleks umożliwia automatyczne drukowanie dwustronne.

Wykres, wynik modelu 2,1 W

Sterownik PCL 6 jest rozbudowany w porównaniu do konkurencji i oferuje m.in. możliwość korekcji jasności i kontrastu czy opcję druku plakatowego (jedna strona na kilku kartkach). Wśród monochromatycznych drukarek laserowych wciąż rzadko spotyka się interfejs sieci bezprzewodowej, stanowi on zatem najważniejszą zaletę tego modelu.