Brother HL-4150CDN

Kolorowa drukarka Brother HL-4150CDN bazuje na jednoprzebiegowej konstrukcji, przez co prędkości druku w kolorze i w odcieniach szarości prawie się nie różnią. Według danych podawanych przez producenta ten model jest stanie wydrukować do 24 stron A4 na minutę zarówno w odcieniach szarości, jak w kolorze. W naszych testach udało się wydrukować 10 stron tekstu w kolorze w 32,7 s, co daje nieco ponad 18 stron na minutę. Trzeba jednak pamiętać, że deklaracja producenta dotyczy prędkości maksymalnej.
Brother HL-4150CDN

Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą złącza USB 2.0 High Speed oraz sieci LAN Fast Ethernet. Złącze PictBridge umożliwia bezpośredni wydruk plików zapisanych na pamięci flash USB (pendrive).

Porównywane drukarki charakteryzuje wysoka prędkość druku grafiki.

Porównywane drukarki charakteryzuje wysoka prędkość druku grafiki.

Panel sterujący wyposażono w uchylny, podświetlany wyświetlacz LCD mieszczący dwa wiersze po 16 znaków i gumowe przyciski umożliwiające wygodną obsługę urządzenia. Zamykana kaseta na papier mieści 250 kartek (pół standardowej ryzy), natomiast uniwersalny podajnik ręczny umożliwia załadowanie 50 arkuszy. W razie potrzeby można opcjonalnie dokupić podajnik na 500 arkuszy. Pojemność odbiornika wydruków wynosi 150 kartek. Wydajność tonerów startowych to 2500 str. w przypadku tonera czarnego i 1500 str. dla tonerów CMY. Taka jest również wydajność standardowych tonerów. Bardziej opłacalne będzie stosowanie tonerów o podwyższonej wydajności (toner czarny – 4000 str., tonery CMY – 3500 str.). Pozostałe materiały eksploatacyjne to bęben światłoczuły o żywotności 25000 wydruków oraz pas transmisyjny i pojemnik na zużyty toner, które trzeba wymieniać po 50000 wydruków. Zalecane miesięczne obciążenie producent określa na 3000 str., a maksymalne na 40000 str.

Szybkość druku monochromatycznego tekstu jest wysoka w przypadku drukarki Brother.

Szybkość druku monochromatycznego tekstu jest wysoka w przypadku drukarki Brother.

Sterownik oferuje bogatą funkcjonalność, umożliwia m.in. wydruk plakatowy (jedna strona na kilku kartkach), próbny (nazwany tu reprint) oraz poufny (po wpisaniu hasła). Niestety z dużą szybkością druku związany jest również wysoki poziom hałasu podczas drukowania, który potrafi przekroczyć 60 dB (pomiar w odległości 1 m). Mamy pewne zastrzeżenia do jakości wydruków. Co prawda małe czcionki i cienkie linie są ostre i nierozmazane, lecz wyraźnie widać zakłócenia i nierównomierne wypełnienie kolorowych powierzchni.

Szybkość druku kolorowego tekstu jest wysoka w przypadku drukarki Brother.

Szybkość druku kolorowego tekstu jest wysoka w przypadku drukarki Brother.

W trybie gotowości urządzenie pobiera 7,2 W, co jest bardzo niską wartością w porównaniu z innymi drukarkami w naszym rankingu. Jednak dopiero w trybie uśpienia urządzenie staje się naprawdę energooszczędne – pobór mocy spada do 1 W.

Drukarka Brother należy do najbardziej energooszczędnych urządzeń w naszym rankingu.

Drukarka Brother należy do najbardziej energooszczędnych urządzeń w naszym rankingu.

Jest to szybka kolorowa “laserówka”, wyposażona w moduł druku dwustronnego, interfejs sieci Fast Ethernet, złącze USB PictBridge oraz podświetlany wyświetlacz, którego położenie można regulować. Jedyną zauważoną przez nas wadę stanowią pewne problemy z jakością druku w postaci wyraźnych zakłóceń na jednolitych powierzchniach. Podczas druku tekstu nie ma to jednak żadnego znaczenia.

Marek Grzybowski