Brother HL-4570CDW

archiwum
Kolorowa drukarka z wbudowaną kartą WLAN 802.11 b/g. Wysoka prędkość druku, mamy natomiast pewne zastrzeżenia do jakości wydruków. Dzięki możliwości wykorzystania tonerów o wydajności 6000 str. koszty druku są stosunkowo korzystne. Sterowniki PCL6 i PS 3 oferują bogatą funkcjonalność.

Zobacz cały ranking:

Kolorowa drukarka Brother HL-4570CDW bazuje na jednoprzebiegowej konstrukcji, przez co prędkości druku w kolorze i w odcieniach szarości prawie się nie różnią. W chwili obecnej jest to najwyższy model tego producenta, który może wydrukować do 28 stron A4 na minutę zarówno w odcieniach szarości, jak w kolorze. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą złącza USB 2.0 High Speed, sieci WLAN w standardzie 802.11 b/g lub sieci LAN Fast Ethernet. Złącze PictBridge umożliwia bezpośredni wydruk plików zapisanych na pamięci flash USB (pendrive).

Wszystkie porównywane urządzenia szybko drukują kolorową grafikę.

Wszystkie porównywane urządzenia szybko drukują kolorową grafikę.

Panel sterujący wyposażono w uchylny, podświetlany wyświetlacz LCD mieszczący dwa wiersze po 16 znaków i gumowe przyciski umożliwiające wygodną obsługę urządzenia. Zamykana kaseta na papier mieści 250 kartek (pół standardowej ryzy), natomiast uniwersalny podajnik ręczny umożliwia załadowanie 50 arkuszy. W razie potrzeby można opcjonalnie dokupić podajnik na 500 arkuszy. Pojemność odbiornika wydruków wynosi 150 kartek. Wydajność tonerów startowych to 2500 str. w przypadku tonera czarnego i 1500 str. dla tonerów CMY. Taka jest również wydajność standardowych tonerów. Bardziej opłacalne będzie stosowanie tonerów o podwyższonej wydajności (toner czarny – 4000 str., tonery CMY – 3500 str.). Zaś najkorzystniejsze koszty druku można uzyskać dzięki tonerom CMYK, które wystarczą na 6000 str. Pozostałe materiały eksploatacyjne to bęben światłoczuły o żywotności 25000 wydruków oraz pas transmisyjny i pojemnik na zużyty toner, które trzeba wymieniać po 50000 wydruków. Zalecane miesięczne obciążenie producent określa na 4000 str., a maksymalne na 60000 str.

Prędkość druku monochromatycznego tekstu jest bardzo wysoka w przypadku produktu Brothera.

Prędkość druku monochromatycznego tekstu jest bardzo wysoka w przypadku produktu Brothera.

Sterownik oferuje bogatą funkcjonalność, umożliwia m.in. wydruk plakatowy (jedna strona na kilku kartkach), próbny (nazwany tu reprint) oraz poufny (po wpisaniu hasła). Interesującym pomysłem jest ograniczenie hasłem dostępu do poszczególnych opcji sterownika, np. do umieszczania znaku wodnego na wydrukach. Prędkość druku jest wysoka, zarówno w kolorze, jak w odcieniach szarości. Przykładowo wydrukowanie 10 stron tekstu w kolorze trwa jedynie 28,9 s, co jest jednym z najlepszych wyników w naszym rankingu kolorowych drukarek laserowych. Niestety z dużą szybkością związany jest również wysoki poziom hałasu podczas drukowania, który potrafi przekroczyć 61 dB (pomiar w odległości 1 m). Niezbyt jesteśmy zadowoleni z jakości wydruków. Co prawda małe czcionki i cienkie linie są ostre i nierozmazane, lecz wyraźnie widać zakłócenia i nierównomierne wypełnienie kolorowych powierzchni.

Prędkość druku kolorowego tekstu jest bardzo wysoka w przypadku produktu Brothera.

Prędkość druku kolorowego tekstu jest bardzo wysoka w przypadku produktu Brothera.

W trybie gotowości urządzenie pobiera 7,3 W, a w trybie uśpienia 5,9 W. Są to niskie wartości pozwalające uznać ten model za energooszczędny. Zwraca uwagę zwłaszcza pierwsza z nich, jedna z najniższych w naszym rankingu.

Drukarka Brothera jest energooszczędna nie tylko w trybie uśpienia, lecz również w trybie gotowości.

Drukarka Brothera jest energooszczędna nie tylko w trybie uśpienia, lecz również w trybie gotowości.

To bardzo szybka kolorowa „laserówka”, która jako jeden z wciąż niewielu modeli jest wyposażona nie tylko w interfejs LAN Fast Ethernet, ale również w bezprzewodowy WLAN w standardzie 802.11 b/g. Gdyby nie pewne zastrzeżenia związane z jakością druku, ciężko byłoby znaleźć jakieś wady tego urządzenia.

Marek Grzybowski