Gigabyte GeForce GT 430 OC 1024MB GDDR3

Rdzenie układów graficznych Nvidii o kodowej nazwie Fermi kojarzą się nam w chwili obecnej głównie z atrakcyjnymi cenowo GeForce’ami GTX 570 oraz GTX 560 Ti, ale nie tylko one korzystają z tych chipów. W tym teście chcę Wam zaprezentować starszego GeForce’a GT 430 z logo Gigabyte.

Karta swoją premierę miała w połowie października zeszłego roku dlatego przypomnę w paru słowach specyfikację techniczną modelu referencyjnego. Rdzeń użyty na laminatach GT 430 to nic innego jak dobrze znany Fermi w okrojonej wersji GF108. Został on wykonany w 40-nanometrowym procesie technologicznym i zbudowany jest z 585 milionów tranzystorów. Standardowa częstotliwość taktowania dla układu GT 430 wynosi 700 MHz dla rdzenia, 1400 MHz dla procesorów strumieniowych oraz 1800 MHz dla kości GDDR3. Są to wartości czysto teoretyczne ze względu na spory potencjał do podkręcania tych kart, stąd też częściej zobaczymy wersje podkręcone aniżeli referencyjne.

Karta graficzna marki Gigabyte, która przyjechała do naszych testów z konstrukcją referencyjną niewiele ma wspólnego. Pierwsza ze zmian, widoczna jest już w momencie wyjęcia produktu z opakowania i dotyczy użytego układu chłodzenia. W przeciwieństwie do wszystkich innych konstrukcji z którymi miałem styczność tylko w tej zastosowane zostało dwuslotowe chłodzenie. W jego skład wchodzi aluminiowy radiator osadzony na rdzeniu oraz dwa wentylatory umieszczone nad nim. Ich wadą jest brak regulacji obrotów, stąd też hałas przez nie generowany jest jednostajny i wynosi średnio 40 dB. W trakcie wykorzystywania komputera do codziennej pracy pozwalają ono na utrzymanie temperatury na poziomie 30 °C natomiast po włączeniu gry wzrasta ona do 54 °C.

Jeżeli zastanawiacie się skąd u inżynierów zrodził się pomysł wykorzystania tak wydajnego, jak na tą kartę, układu chłodzenia to spieszę z odpowiedzią. W ich głowach zrodziła się idea sprzedawania wersji podkręconej o 30 MHz na rdzeniu oraz 60 MHz na procesorach strumieniowych.

Wyższe od referencyjnych częstotliwości taktowania GPU uzyskane w GV-N430OC-1GL na niewiele się tej karcie zdały. W porównaniu do referencyjnej konstrukcji zyskała ona niecały 1% mocy obliczeniowej… Jeżeli spojrzymy na ogólną wydajność GT 430 to na myśl przychodzi tylko jedno zastosowanie dla karty – urządzenia multimedialne albo komputery dla najmłodszych użytkowników. Jasno trzeba w tym miejscu powiedzieć, że jakiekolwiek granie w rozdzielczościach wyższych niż 1280×1024 można przyrównać do oglądania slajdów.

GV-N430OC-1GL mimo iż nie jest kartą o bardzo niskiej wydajności w grach, nie jest produktem bezużytecznym. Dzięki dołączonej przejściówce na niski profil można ją zastosować w komputerach multimedialnych, o ile nasz multimedialny PC będzie w stanie zmieścić kartę z dwuslotowym układem chłodzenia. Jej wydajność docenią również osoby wykorzystujące pecety do przeglądania Internetu. W chwili obecnej karta jest dostępna w cenie około 200 zł.

Grzegorz Glonek

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News