Gigabyte Radeon HD 6850 1024MB GDDR5

Karty graficzne z układami Radeon HD 6850 na naszym rynku sprzedają się bardzo dobrze. Mimo, iż chipset ten do najmłodszych nie należy (zaprezentowany został w październiku zeszłego roku) to jego popularność utrzymuje się na wysokim poziomie głównie ze względu na niezłą wydajność i przystępną cenę kart na nim bazujących. Dość spore grono kart z tym układem w naszym rankingu poszerzamy tym razem o produkt Gigabyte.
Gigabyte Radeon HD 6850 1024MB GDDR5

GV-R685D5-1GD mimo, iż zmiany względem modelu referencyjnego widać już w momencie wyjęcia karty z opakowania, to oferuje standardowo taktowane zegary. Jego rdzeń taktowany jest zatem z częstotliwością 775 MHz, natomiast 1 GB szybkich pamięci GDDR5 efektywną prędkość 4000 MHz. Dla przypomnienia dodam tylko, iż liczba procesorów w tym modelu wzrosła z 720 stosowanych u poprzednika (modelu HD 5750) do 960, a liczba jednostek ROP uległa podwojeniu i wynosi 32. Podwojona została również szerokość szyny danych i teraz wynosi 256–bit.

To co odróżnia GV-R685D5-1GD od znaczącej większości referencyjnie taktowanych kart graficznych wyposażonych w ten chipset to układ chłodzenia. Inżynierowie Gigabyte’a postanowili zrobić ukłon w kierunku osób zajmujących się overclockingiem i zastosowali bardzo wydajne chłodzenie o nazwie Windforce dotychczas stosowany głównie w podkręconych kartach graficznych tej firmy.

Zbudowany został on z przykrywającego całą powierzchnię karty aluminiowego radiatora, nad którym umieszczono dwa wentylatory. Aby jeszcze skuteczniej odprowadzić ciepło z rdzenia przylegają do niego dwie ośmiomilimetrowe rurki heat pipe połączone z radiatorem. Uwagę w tym układzie chłodzenia zwraca dość specyficzne rozmieszczenie wentylatorów. Zostały one osadzone pod lekkim kątem w taki sposób aby nie wywoływać turbulencji.

Układ Windforce zastosowany w GV-R685D5-1GD w trakcie naszych testów spisywał się wyśmienicie zarówno pod względem generowanego hałasu jak i temperatury pracy rdzenia. W czasie pracy w systemie Windows produkt Gigabyte’a miał temperaturę średnio o 6°C niższą niż referencyjne karty konkurencji generując przy tym hałas na poziomie 36,2 dB (2,1 sona). Po włączeniu gry 3D temperatura powoli rosła do poziomu 75°C, a hałas wynosił 37,1 dB (2,3 sona). Pod obciążeniem rdzeń był chłodniejszy aż o 9°C w stosunku do modelu z referencyjnym układem chłodzenia.

Na tylnym panelu Gigabyte’a znalazło się jedno pełnowymiarowe wyjście DisplayPort w standardzie 1.2, dwa DVI oraz jedno pełnowymiarowe złącze HDMI 1.4a. W opakowaniu oprócz samej karty znajdziemy również przejściówkę zasilania z wtyczki typu molex na 6-pin PEG, mostek CrossFire oraz jedną przejściówkę z DVI na analogowe D-Sub.

Wydajność karty jest na dobrym poziomie. W trakcie testów przeprowadzonych w laboratorium prezentowany Gigabyte bez problemu konkurował z wydajniejszym, jednogigabajtowym GeForce’m GTX 460. W zależności od rodzaju testu oraz zastosowanej rozdzielczości wydajniejszy był albo produkt z GPU AMD albo nVidii.

Gigabyte o oznaczeniu GV-R685D5-1GD jest kartą godną uwagi nie tylko ze względu na przystępną cenę czy przyzwoitą wydajność, ale także z powodu zastosowania tu solidnego układu chłodzenia. Bez konieczności jego wymiany pozwoli on wprawnym użytkownikom zwiększyć taktowanie GPU ponad fabrycznie ustawione wartości.

Grzegorz Glonek