Gigabyte Radeon HD 6850 1024MB GDDR5

Gigabyte w prezentowanym Radeonie HD 6850 postanowił pozostawić częstotliwości pracy karty na standardowym poziomie, natomiast dokonał ingerencji w układ chłodzenia. Wyposażony został także w natywne wyjście HDMI w wersji 1,4a, a także DisplayPort w najnowszej wersji 1.2.

Karty graficzne z układami Radeon HD 6850 na naszym rynku sprzedają się bardzo dobrze. Mimo, iż chipset ten do najmłodszych nie należy (zaprezentowany został w październiku zeszłego roku) to jego popularność utrzymuje się na wysokim poziomie głównie ze względu na niezłą wydajność i przystępną cenę kart na nim bazujących. Dość spore grono kart z tym układem w naszym rankingu poszerzamy tym razem o produkt Gigabyte.

GV-R685D5-1GD mimo, iż zmiany względem modelu referencyjnego widać już w momencie wyjęcia karty z opakowania, to oferuje standardowo taktowane zegary. Jego rdzeń taktowany jest zatem z częstotliwością 775 MHz, natomiast 1 GB szybkich pamięci GDDR5 efektywną prędkość 4000 MHz. Dla przypomnienia dodam tylko, iż liczba procesorów w tym modelu wzrosła z 720 stosowanych u poprzednika (modelu HD 5750) do 960, a liczba jednostek ROP uległa podwojeniu i wynosi 32. Podwojona została również szerokość szyny danych i teraz wynosi 256–bit.

To co odróżnia GV-R685D5-1GD od znaczącej większości referencyjnie taktowanych kart graficznych wyposażonych w ten chipset to układ chłodzenia. Inżynierowie Gigabyte’a postanowili zrobić ukłon w kierunku osób zajmujących się overclockingiem i zastosowali bardzo wydajne chłodzenie o nazwie Windforce dotychczas stosowany głównie w podkręconych kartach graficznych tej firmy.

Zbudowany został on z przykrywającego całą powierzchnię karty aluminiowego radiatora, nad którym umieszczono dwa wentylatory. Aby jeszcze skuteczniej odprowadzić ciepło z rdzenia przylegają do niego dwie ośmiomilimetrowe rurki heat pipe połączone z radiatorem. Uwagę w tym układzie chłodzenia zwraca dość specyficzne rozmieszczenie wentylatorów. Zostały one osadzone pod lekkim kątem w taki sposób aby nie wywoływać turbulencji.

Układ Windforce zastosowany w GV-R685D5-1GD w trakcie naszych testów spisywał się wyśmienicie zarówno pod względem generowanego hałasu jak i temperatury pracy rdzenia. W czasie pracy w systemie Windows produkt Gigabyte’a miał temperaturę średnio o 6°C niższą niż referencyjne karty konkurencji generując przy tym hałas na poziomie 36,2 dB (2,1 sona). Po włączeniu gry 3D temperatura powoli rosła do poziomu 75°C, a hałas wynosił 37,1 dB (2,3 sona). Pod obciążeniem rdzeń był chłodniejszy aż o 9°C w stosunku do modelu z referencyjnym układem chłodzenia.

Na tylnym panelu Gigabyte’a znalazło się jedno pełnowymiarowe wyjście DisplayPort w standardzie 1.2, dwa DVI oraz jedno pełnowymiarowe złącze HDMI 1.4a. W opakowaniu oprócz samej karty znajdziemy również przejściówkę zasilania z wtyczki typu molex na 6-pin PEG, mostek CrossFire oraz jedną przejściówkę z DVI na analogowe D-Sub.

Wydajność karty jest na dobrym poziomie. W trakcie testów przeprowadzonych w laboratorium prezentowany Gigabyte bez problemu konkurował z wydajniejszym, jednogigabajtowym GeForce’m GTX 460. W zależności od rodzaju testu oraz zastosowanej rozdzielczości wydajniejszy był albo produkt z GPU AMD albo nVidii.

Gigabyte o oznaczeniu GV-R685D5-1GD jest kartą godną uwagi nie tylko ze względu na przystępną cenę czy przyzwoitą wydajność, ale także z powodu zastosowania tu solidnego układu chłodzenia. Bez konieczności jego wymiany pozwoli on wprawnym użytkownikom zwiększyć taktowanie GPU ponad fabrycznie ustawione wartości.

Grzegorz Glonek

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.