Lenovo IdeaPad S10-3

Lenovo S10-3 to z pozoru typowy dziesięciocalowy netbook jakich wiele na rynku. Jednakże to co go wyróżnia to bardzo solidna i prawie idealna konstrukcja. Mówiąc prawie mam na myśli dość niefortunne umieszczenie włącznika zasilania w dolnej części ramki ekranu. Efektem tego może być przypadkowe wyłączenie komputera np. gdy będziemy chcieli odchylić ekran. Natomiast plusów jest znacznie więcej, np. umieszczenie wymiennych podzespołów (dysk twardy, pamięć RAM, karta Wi-Fi, modem 3G), które są dostępne pod jedną klapką. Poza tym cieszyć może czujnik światła, który automatycznie dopasuje jasność ekranu oraz włącznik sieci bezprzewodowej, który pozwoli łatwo i szybko ją wyłączyć gdy jest niepotrzebna i oszczędzić dzięki temu energię baterii. Wygodę obsługi zwiększa także programowalny przycisk szybkiego dostępu do wybranych ustawień lub aplikacji zainstalowanej w systemie. Również wygląd obudowy może się podobać. Producent zastosował różnokolorowe motywy i materiały do jej wykończenia.
Lenovo IdeaPad S10-3

Zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3150 raczej nie pozwoli na płynna grę w gry 3D.

Zintegrowany układ graficzny Intel GMA 3150 raczej nie pozwoli na płynna grę w gry 3D.

Testowana wersja miała dekiel w kolorze czerwonym, którego powierzchnia ma specjalną fakturę zapobiegającą pozostawianiu odcisków palców. Na uwagę zasługuje bardzo wygodna klawiatura wyspowa o pełnowymiarowych klawiszach. Niestety i tu można się doczepić do jednego szczegółu, a mianowicie umieszczenia klawisza Fn przed Control-em po lewej stronie. Może się to okazać bardzo uciążliwe dla osób często korzystających ze skrótów klawiaturowych do wybierania opcji i funkcji w różnego rodzaju aplikacjach.

Prawie osiem godzin pracy na baterii to bardzo dobry wynik ale do rekordu jeszcze daleko.

Prawie osiem godzin pracy na baterii to bardzo dobry wynik ale do rekordu jeszcze daleko.

Sercem komputera jest procesor Intel Atom N450 taktowany zegarem 1,66 GHz. Procesor ma jeden rdzeń ale dzięki technologii Intel Hyper-Threading może przeprowadzać obliczenia w dwóch wątkach jednocześnie. Do generowania obrazu wykorzystywany jest zintegrowany z chipsetem układ Intel GMA 3150. Obraz wyświetlany jest na 10-calowym, błyszczącym ekranie o rozdzielczości 1024×600 pikseli. Zewnętrzne monitory, projektory i inne wyświetlacze obrazu można podłączyć do tradycyjnego złącza D-Sub.

Ogólna wydajność wypada słabiej od nowych dwurdzeniowych Atomów i konkurencyjnych układów AMD.

Ogólna wydajność wypada słabiej od nowych dwurdzeniowych Atomów i konkurencyjnych układów AMD.

Do przechowywania danych we wnętrzu komputera zainstalowano dysk twardy 5400 obr./min. o pojemności 250 GB. Dla urządzeń zewnętrznych dostępne są trzy złącza USB w wersji 2.0. Standardowo również na wyposażeniu jest czytnik kart SD oraz kamera internetowa. Do zasilania testowanego egzemplarza, wykorzystywana była litowo-jonową bateria o pojemności 4400 mAh. W czasie testów pozwoliła ona na ponad trzy i pół godziny odtwarzania filmu oraz prawie osiem godzin pracy z edytorem tekstu. Są to dobre i w zupełności wystarczające osiągi dla większości zastosowań. Rekordziści jednak są znacznie lepsi i potrafią działać nawet przez jedenaście godzin bez ładowania baterii.

Netbook Lenovo przy pełnym obciążeniu może trochę hałasować.

Netbook Lenovo przy pełnym obciążeniu może trochę hałasować.

W teście głośności netbook Lenovo wypadł dość przeciętnie. Jest dość cichy w trybie jałowej pracy, wtedy generuje hałas o natężeniu 20,3 dB (A). Natomiast przy pełnym obciążeniu wentylator odprowadzający gorące powietrze szumi dość mocno, zmierzony hałas był na poziomie 30,5 dB (A). Podsumowując Lenovo IdeaPad S10-3 dzięki długiemu działaniu na baterii, poręcznych gabarytach oraz wbudowanemu modemowi 3G, sprawdzi się jako doskonały towarzysz na każdą podróż lub częste przemieszczanie się z dala od gniazdka sieci elektrycznej i sieci LAN.

Karol Kulas