MacGuard, czyli nowe, groźniejsze złośliwe oprogramowanie na Mac OS-a

Fałszywe antywirusy, które same okazywały się złośliwym oprogramowaniem, to nowa plaga dla Mac OS-a. Za każdym razem jednak wykorzystywały nie usterkę w systemie, a niefrasobliwość jego użytkowników. Tym razem jest nieco inaczej.

Fałszywe antywirusy dla Mac OS-a wymagały przyznania im przez użytkownika najwyższych uprawnień systemowych i podania przez niego hasła. Jednak ich najnowsza odmiana, przedstawiająca się jako MacGuard, już tego nie wymaga. Użytkownik dalej musi być nakłoniony do zainstalowania oprogramowania, ale nie wymaga już ono przywilejów administracyjnych. Efekt działania jest taki sam, jak dotychczas: program żąda okupu, a dopóki on nie zostanie opłacony, aplikacja straszy użytkownika uszkodzeniem systemu lub wyświetla obraźliwe, nieodpowiednie treści.

Mac OS X zyskuje coraz większe zainteresowanie cyberprzestępców. Jednak wciąż nie ma go co porównywać z Windows, który jest praktycznie pod ciągłym oblężeniem.

0
Źródło: Neowin.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.