Optoma HD200X

Projektor Optoma HD200X wykorzystujący technologię DLP to jeden z tańszych modeli tego producenta o rozdzielczości podstawowej 1920×1080 (Full HD). Wśród złączy znajdują się m.in. dwa wejścia HDMI, wejście komponentowe oraz D-Sub. Nie ma złącza S-Video, które oferuje jednak zdecydowanie niższą jakość obrazu. Jak przystało na porządny projektor do kina domowego, urządzenie nie ma wbudowanego głośnika, który byłby w stanie emitować dźwięk o co najwyżej miernej jakości.
Optoma HD200X

Obraz wyświetlany przez projektor Optoma ma niską jasność.

Obraz wyświetlany przez projektor Optoma ma niską jasność.

Wygodny pilot zdalnego sterowania ma klawisze podświetlane na błękitno. Znajdują się wśród nich przyciski umożliwiające szybki dostęp do często używanych opcji (zmiana trybu wyświetlania czy jasności lampy) bez potrzeby odnajdywania ich w menu OSD.

Menu OSD nie wyróżnia się szczególnym bogactwem opcji. Oprócz niezależnej regulacji składowych RGB można m.in. dostosować natężenie czerni i bieli. Użytkownik ma do dyspozycji cztery predefiniowane profile obrazu oraz trzy ustawienia temperatury barw. Maksymalna wartość zoomu optycznego wynosi 1,2×.

Współczynnik kontrastu on/off jest przeciętnie wysoki w projektorze Optoma.

Współczynnik kontrastu on/off jest przeciętnie wysoki w projektorze Optoma.

Średnia zmierzona jasność wynosi 343 ANSI lm, co jest niską wartością, więc projektor nie nadaje się do wyświetlania obrazu w jasnym pomieszczeniu. Zmierzony współczynnik kontrastu on/off osiąga przeciętną wartość i wynosi 959:1. Równomierność podświetlenia ekranu to prawie 93%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Wentylator chłodzący lampę jest głośny w trybie normalnym, natomiast w trybie ekonomicznym jest zauważalnie lepiej, poziom hałasu spada do przeciętnej wartości.

W trybie normalnym projektor Optoma emituje hałas o znacznym natężeniu.

W trybie normalnym projektor Optoma emituje hałas o znacznym natężeniu.

Jest to w tej chwili jeden z najtańszych projektorów Full HD na naszym rynku. Niestety niska jasność obrazu i niezbyt wysoki współczynnik kontrastu sprawiają, że tylko w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu będzie się zadowalająco spisywał.

Marek Grzybowski