Optyczne pole siłowe, czyli dotyk nawet w powietrzu

Ta z pozoru zwykła ramka, może utworzyć ekran dotykowy z każdego wyświetlacza. W środku tworzy się bowiem optyczne pole siłowe.

ZeroTouch, czyli dotyk na każdym ekranie

ZeroTouch, czyli dotyk na każdym ekranie

ZeroTouch, najnowszy twór grupy studentów z teksańskiego Uniwersytetu A&M, to z pozoru pusta ramka, która zamieni każdą powierzchnię w interaktywny ekran dotykowy. Wystarczy ramkę postawić na przykład przed telewizorem, a wbudowane podczerwone diody LED oraz kilka czujników podczerwieni, zamienią owy telewizor w czuły ekran dotykowy. ZeroTouch potrafi także współpracować z już dotykowymi ekranami, rozszerzając wachlarz komend, na które ekran ten reaguje. Może także funkcjonować z dala od ekranu, wyświetlającego dany obraz.

Jak to działa? Wbudowane w ramkę diody LED wytwarzają siatkę niewidzialnych, podczerwonych promieni, które przecinają przestrzeń wewnątrz ramki. Kiedy palcem lub rysikiem przetniemy którykolwiek z tych promieni, oprogramowanie monitorujące owe promienie, będzie śledzić ruch naszego palca lub obiektu, którym się posłużymy.

Wtedy może powstać coś tak pięknego, jak to, co obejrzycie za chwilę na poniższym filmiku (1:28).

0
Źródło: NewScientist
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.