Sapphire Radeon HD 6970 BFBC2 Vietnam Game Edition 2048MB GDDR5

Radeon HD 6970 jest obecnie najwydajniejszą jednordzeniową kartą graficzną w ofercie AMD. Prezentowany produkt Sapphire od referencyjnej konstrukcji nie różni się niczym prócz naklejki z logo producenta oraz wyposażeniem opakowania. Znajdziemy w nim, oprócz standardowych przejściówek, kabel HDMI a

Karty graficzne wykorzystujące układy graficzne Radeon HD 6970 są w nadal najwydajniejszymi jednordzeniowymi produktami w ofercie AMD. Do naszych testów ciągle przybywają nowe grafiki od poszczególnych producentów – jedne są podkręcone, inne mają zmienione układy chłodzenia, a jeszcze inne nie odbiegają swoją budową od tych zaprezentowanych w momencie premiery.

Na temat budowy Radeona HD 6970 więcej pisaliśmy przy okazji jego premiery w tym artykule, natomiast dziś przypomnę tylko najistotniejsze z różnic miedzy nim, a poprzednikiem – Radeonem HD 5870. W momencie premiery nowych kart największym zdziwieniem była mniejsza niż w HD 5870 liczba jednostek cieniujących, która z 1600 została zmniejszona do 1536. Na tym samym poziomie pozostały również jednostki ROP (32), natomiast liczba jednostek teksturujących zwiększyła się z 80 do 96. Dość zdecydowanemu zwiększeniu uległy natomiast częstotliwości pracy zarówno rdzenia jak i samych pamięci GDDR5, których w HD 6970 dostajemy do dyspozycji aż 2 GB. GPU pracuje z zegarem ustawionym na poziomie 880 MHz, natomiast wspomniany wyżej RAM z astronomiczną wartością 5500 MHz.

Pod względem budowy zewnętrznej karty te niewiele różnią się od poprzedzających je Radeonów HD 6800. Czarna obudowa z czerwonymi wstawkami wygląda bardzo estetycznie. Karta ta wyposażona została w dwa złącza DVI, dwa mini DP oraz jedno pełnowymiarowe HDMI. Taki zestaw wyjść pozwała na podłączenie przy pomocy hub’a nawet sześć monitorów!

To co przyciąga uwagę, a czego wcześniej nie widywaliśmy w seryjnej produkcji, to mały przełącznik usytuowany obok złącza CrossFire. Pozwala on na ustawienie jednego z dwóch wgranych w kartę BIOS-ów – pierwszego, fabrycznego oraz drugiego „odblokowanego”, do którego użytkownik ma pełny dostęp. Dzięki zastosowaniu dual BIOS-u zabawy z podkręcaniem stają się zdecydowanie przyjemniejsze, a ewentualne problemy niwelujemy poprzez przesunięcie tego przełączniczka.

Wydajność testowanego Radeona HD 6970 jest na poziomie innych referencyjnych konstrukcji wykorzystujących ten układ. Do najszybszego jednordzeniowego GeForce GTX 580 produkt Sapphire traci około 7%, natomiast jest od niego znacznie tańszy. Jeżeli porównalibyśmy produkty w podobnej cenie, to HD 6970 jest niewiele droższy niż GeForce GTX 570. Jest przy tym od niego 3-4% wydajniejszy.

Referencyjny Sapphire Radeon HD 6970 2048MB GDDR5 który zawitał do naszego rankingu jest kartą wydajną, atrakcyjną cenowo, a także zapewniającą możliwość podłączenia wielu monitorów dzięki technologii Eyefinity. Dodatkowym plusem jest dołożona do karty graficznej gra Battlefield: Bad Company 2 – Vietnam. Do wad zaliczyć należy jedynie dość głośną pracę układu chłodzenia w trybie 3D.

Grzegorz Glonek

1
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.