Sitecom WLR-4000

Zapowiadana jako rozwiązanie chroniące przed przestępstwami w Internecie funkcja Sitecom Cloud Security – jak się okazało – nie do końca spełnia swoje zadanie. Przy zakupie rutera otrzymujemy subskrypcję na sześć miesięcy a za kolejny okres musimy zapłacić. Co do samego rutera, sprzęt prosty pod względem funkcjonalnym, ale wygodny i wydajny.

WLR-4000 wyglądem przypomina inne modele tego producenta. Zwarta bryła bez dodatkowych anten opatrzona w górnej części przyciskiem do szybkiej konfiguracji sieci bezprzewodowej. Z tyłu umieszczono cztery gigabitowe porty LAN, jeden WAN oraz wyłącznik sieciowy. Diody informacyjne znalazły się w górnej części urządzenia – wbudowano je pod obudowę przez co są ledwo widoczne.

Transfery po kablu nieco niższe niż u konkurencji ale nadal bardzo dobre.
Transfery po kablu nieco niższe niż u konkurencji ale nadal bardzo dobre.

Pod względem funkcjonalności Sitecom nie wyróżnia się prawie niczym szczególnym. Oferuje podstawowe funkcje rutera z możliwością stworzenia do czterech sieci bezprzewodowych z oddzielnymi zabezpieczeniami. Możliwa jest także konfiguracja QoS – funkcja pozwala na określenie priorytetów aplikacji w celu zapewnienia bezproblemowego ich działania nawet przy dużym obciążeniu sieci. Tym co wyróżnia nowego X4 pośród konkurencji jest funkcja Sitecom Cloud Security. Ma ona na celu zabezpieczyć wszystkie znajdujące się w sieci urządzenia przed wirusami, podejrzanymi stronami, wyłudzaniem informacji i reklamami. Jak informuje sam producent nie zastępuje ona oprogramowania antywirusowego instalowanego na poszczególnych komputerach. Zaletą ma być fakt, że przetwarzanie informacji o zagrożeniach odbywa się w chmurze. Z naszych testów wynika jednak, że SCS nie do końca działa jak zamierzono. Filtr reklam rzeczywiście blokuje niechciane treści flash na stronach, ale w szczególnych przypadkach uniemożliwia wyświetlenie całych stron. Nie zablokował też reklam wyświetlanych w oknach pop-up. Co do ochrony przeciw wirusami to szczerze radzimy nie polegać na tym rozwiązaniu. Każda z kilkunastu prób ściągnięcia z Internetu zainfekowanego pliku powiodła się. Filtr nie zablokował nawet testowego pliku EICAR. Element blokujący podejrzane strony także nie zablokował żadnej z witryn na które wchodziliśmy. Widocznie uznał je za wiarygodne – my nie.

Zarówno na małej jak i na dużej odległości ruter radzi sobie bardzo dobrze.
Zarówno na małej jak i na dużej odległości ruter radzi sobie bardzo dobrze.

Jako ruter bezprzewodowy WLR-4000 sprawdza się bardzo dobrze. Sygnał jest silny i stabilny nawet na większych odległościach. Transfery dorównują tym z urządzeń z czołówki zestawienia. Dla pojedynczego klienta dochodzą do 173 Mb/s i choć spadek tej wartości dla dużych odległości jest znaczący to i tak utrzymuje się w okolicach 77 Mb/s. Gorzej wygląda współpraca z Centrino 2, dość przyzwoicie natomiast ze starszymi urządzeniami 802.11g.

Zużycie energii jest wyraźnie niższe niż w konkurencyjnym sprzęcie o zbliżonych osiągach.
Zużycie energii jest wyraźnie niższe niż w konkurencyjnym sprzęcie o zbliżonych osiągach.

Dużym plusem urządzenia jest niskie zużycie energii – 2,7 W w trybie jałowym i 3,2 podczas obciążenia to wartości godne pochwały. Ogólnie rzecz biorąc Sitecom X4 jest dobrym, prostym ruterem dla niewymagających użytkowników, ale nad funkcją SCS producent musi jeszcze popracować. Cena urządzenia może nie jest bardzo wygórowana, ale za podobną kwotę można mieć sprzęt o wiele bardziej funkcjonalny.

Grzegorz Bziuk

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News