Sony VPL-BW7

Projektor Sony VPL-BW7 wykorzystujący technologię 3LCD wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej WXGA (1280×800 pikseli). Chociaż nie wskazują na to proporcje obrazu (16:10), producent pozycjonuje ten model jako projektor przeznaczony do kina domowego. Jest to jedno z niewielu urządzeń w naszym rankingu, w których zastosowano technologię 3LCD, a nie DLP.
Sony VPL-BW7

Projektor Sony wyświetla obraz o wysokiej jasności.

Projektor Sony wyświetla obraz o wysokiej jasności.

Najważniejszym skutkiem jest całkowity brak tzw. efektu tęczy, który w niektórych projektorach DLP potrafi być bardzo irytujący dla niektórych widzów. Zestaw złączy jest ubogi, obejmuje wejście HDMI, D-Sub, wejście S-Video i kompozytowe oraz port szeregowy (RS-232). Producent zrezygnował z umieszczenia w obudowie niewielkiego głośnika, spotykanego w większości projektorów biznesowych i tylko w nielicznych modelach przeznaczonych do kina domowego. Wygodny, dobrze zaprojektowany pilot zdalnego sterowania ma podświetlane klawisze (na pomarańczowo), co jest istotnym udogodnieniem podczas projekcji w zaciemnionym pomieszczeniu.

Obraz wyświetlany przez projektor Sony charakteryzuje się niskim kontrastem.

Obraz wyświetlany przez projektor Sony charakteryzuje się niskim kontrastem.

Dostępne w kilku językach, lecz nie po polsku, menu OSD oprócz najczęściej spotykanych ustawień zawiera m.in. opcje korekcji odtwarzania wideo DDE (Dynamic Detail Enhancer) oraz korekcji Smart APA (Automatic Pixel Alignment). Użytkownik ma do dyspozycji trzy predefiniowane profile ustawień obrazu. Można wybrać jedną z trzech wartości temperatury kolorów. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 40″ do 300″, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 1,2 m do 11,1 m od ekranu. Zmierzony współczynnik kontrastu on/off jest niski (557:1), natomiast średnia jasność osiąga dość wysoką wartość 917 ANSI lm.

W trybie normalnym wentylator chłodzący lampę projektora Sony jest bardzo głośny.

W trybie normalnym wentylator chłodzący lampę projektora Sony jest bardzo głośny.

Bardzo dobrze prezentuje się równomierność oświetlenia ekranu (ponad 95%). Wentylator chłodzący lampę jest bardzo głośny w trybie jasnym (normalnym). Po przełączeniu w tryb ekonomiczny poziom hałasu zauważalnie spada, lecz wciąż jest na wysokim poziomie. Nie przeszkadza to np. podczas wyświetlania prezentacji, lecz przy oglądaniu filmów, zwłaszcza pozbawionych wartkiej akcji, może być to dokuczliwe. Podobnie jak menu ekranowe, również dokumentacja nie została niestety przetłumaczona na język polski.

Marek Grzybowski