Synology DS111

Jeden z lepszych serwerów NAS w cenie do tysiąca złotych. Świetne rozwiązanie dla domu. Dobra wydajność i łatwa obsługa a przy tym cicha praca i niskie zużycie energii. Gdyby jeszcze można było utworzyć RAID z dyskiem zewnętrznym...

Synology DS111 to jednodyskowy odpowiednik modelu DS211. Obydwa wyposażono w taki sam procesor i jednakową ilość pamięci RAM. W naszych testach stojedenastka okazała się nieznacznie szybsza.

DS111 jest jednym z najszybszych urządzeń w przedziale do 1000zł.

DS111 jest jednym z najszybszych urządzeń w przedziale do 1000zł.

Wygląd zewnętrzny jest niemal identyczny jak modelu dwudyskowego, DS111 jest oczywiście nieznacznie cieńszy. Przód to standardowo włącznik, przycisk kopiowania i diody informacyjne. Jest też port USB i eSATA. Z tyłu umieszczono kolejne dwa USB, gigabitowy LAN, reset i wentylator. Jak wcześniej wspomniałem, DS111 obsługuje jeden dysk. Może to być napęd o pojemności nawet 3 TB. W momencie gdy na rynku pojawią się większe, można liczyć, że NAS również je obsłuży. Niestety testowany model nie ma możliwości utworzenia macierzy RAID z napędem zewnętrznym. Nie znaczy to jednak, że nasze dane nie będą bezpieczne. Istnieje możliwość skonfigurowania harmonogramu wykonywania kopii zapasowych poszczególnych katalogów na dysk zewnętrzny bądź do lokalizacji sieciowej.

Zarówno zapis jak i odczyt z NAS jest na wysokim poziomie. Uzyskiwane prędkości z powodzeniem wystarczą w zastosowaniach domowych.

Zarówno zapis jak i odczyt z NAS jest na wysokim poziomie. Uzyskiwane prędkości z powodzeniem wystarczą w zastosowaniach domowych.

Jeśli idzie o funkcje jakie udostępnia DS111, to są one bardzo podobne jak we wszystkich rozwiązaniach tego producenta. Wszystkie są bowiem wyposażone w to samo, bardzo rozbudowane a zarazem niezwykle łatwe w obsłudze oprogramowanie. Do dyspozycji użytkownika jest serwer FTP, WWW z obsługą skryptów PHP i bazą danych MySQL, serwer poczty oraz coś co najbardziej zainteresuje użytkowników domowych – stacja multimedialna, serwer iTunes oraz klient pobierania plików. Ten ostatni został wyposażony nawet w wyszukiwarkę torrentów. Urządzenie może współpracować z zasilaczem UPS a także kamerami IP, dzięki czemu może stanowić podstawę monitoringu domu lub małego biura. Po zakupie mamy możliwość obsługi jednej kamery, niestety aby podłączyć większą ilość należy wykupić dodatkowe licencje.

Zużycie energii porównywalne z bezpośrednim konkurentem - modelem TS-112 i wyraźnie niższe niż w modelach dwudyskowych.

Zużycie energii porównywalne z bezpośrednim konkurentem – modelem TS-112 i wyraźnie niższe niż w modelach dwudyskowych.

Pod względem wydajności DS111 wypadł nieco lepiej niż jego dwudyskowy odpowiednik. Transfery przez SMB były delikatnie wyższe, nieco gorzej wypadły natomiast przesyły przez FTP. Ogólnie rzecz biorąc prędkości przesyłania oscylujące w okolicach 50 MB/s dla SMB to wyniki dobre. Podobną wydajność oferuje, także jednodyskowy, QNAP TS-112.

Zużycie energii w trybie oszczędzania jest naprawdę godne pochwały.

Zużycie energii w trybie oszczędzania jest naprawdę godne pochwały.

Testowany model jest godny polecenia, jest to jeden z mocniejszych NAS-ów w przedziale cenowym do tysiąca złotych. Bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników domowych, ale dzięki zaawansowanym funkcjom dobrze sprawdzi się także w niewielkim biurze. Dodatkowe jego zalety to dość cicha praca i niewielkie zużycie energii.

Grzegorz Bziuk

3
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.