TP-Link TL-MR3420

Próbujesz wysłać ważny mail i nagle, ni stąd ni zowąd przestaje działać łącze internetowe w firmie lub w domu? Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi TP-Link TL-MR3420. Dzięki współpracy z modemami 3G urządzenie potrafi podtrzymać połączenie z siecią w przypadku awarii podstawowego łącza. Jest to też dobre rozwiązanie w miejscach gdzie połączenie komórkowe jest jedynym dostępnym.
TP-Link TL-MR3420

Jeśli pamiętacie niedawno testowany TL-MR3220 to obecny model różni się tylko dodatkową anteną. Jego wymiary są identyczne, wygląd również. Znajdziemy więc te same czarno-białe plastiki i zielone diody informacyjne na panelu przednim (jest ich aż dziesięć). Na prawo od tych ostatnich umieszczono przycisk funkcji szybkiego połączenia urządzeń bezprzewodowych, zwanej w TP-Linku QSS. Z tyłu, standardowo, znalazły się porty LAN i złącze USB.

Od ruterów gigabitowych dzieli go przepaść, ale wśród 'setek' radzi sobie dobrze.

Od ruterów gigabitowych dzieli go przepaść, ale wśród “setek” radzi sobie dobrze.

Choć dostępne wyłącznie w języku angielskim, menu jest proste w obsłudze. Poza przyjaznymi dla oka kolorami, trzeba przyznać, że zostało dobrze rozplanowane a wszystkie funkcje są łatwo dostępne. Dużym jego plusem jest także dostępna pomoc kontekstowa. Po otwarciu poszczególnych opcji z menu, po prawej stronie pojawia się dość dokładny opis znaczenia każdej z nich. Dzięki temu nawet mniej obeznany z zagadnieniami sieci użytkownik będzie w stanie prawidłowo przygotować urządzenie do pracy. Pewnym minusem jest, że dostęp do panelu administracyjnego zabezpieczony jest jedynie standardowym hasłem, a sieć bezprzewodowa nie jest zabezpieczona w ogóle. Należy pamiętać aby jak najszybciej taki stan rzeczy zmienić.

W modelu TL-MR3420 widać zdecydowaną poprawę szybkości transferu w stosunku do TL-MR3220.

W modelu TL-MR3420 widać zdecydowaną poprawę szybkości transferu w stosunku do TL-MR3220.

Tym co zasługuje na największą uwagę w przypadku testowanego modelu jest współpraca z modemami 3G. Po podłączeniu rzeczonego do portu USB, w menu wystarczy wybrać kraj i operatora telefonii komórkowej, po kliknięciu “Connect” nawiązane zostanie połączenie z Internetem. Do wyboru mamy cztery opcje kolejności połączeń: preferowany 3G, tylko 3G, preferowany WAN oraz tylko WAN. Opcje “preferowane” oznaczają, które połączenie ma być uznane za podstawowe, a które zapasowe. Tylko 3G bądź tylko WAN określają, że ruter pracuje tylko z jednym łączem, bez zapasu. Lista kompatybilnych modemów jest długa. W naszym laboratorium testowaliśmy ruter w połączeniu z modemem D-Link DWM-156, i w tej konfiguracji sprawdzał się rewelacyjnie.

TL-MR3220 prócz przyzwoitej wydajności może pochwalić się dość niskim zużyciem energii.

TL-MR3220 prócz przyzwoitej wydajności może pochwalić się dość niskim zużyciem energii.

Wydajność TL-MR3420 jest wyraźnie wyższa niż w przypadku modelu jednoantenowego, zwłaszcza jeśli mowa o transferach na małej odległości. Prędkości z pojedynczym klientem są o ok. 20 Mb/s wyższe, z dwoma jednocześnie nawet o 30 i dochodzą do 120 Mb/s w dupleksie. Na większych odległościach, choć widać spadek wydajności, ruter również radzi sobie nieźle.

Jak na niedrogie urządzenie (cena nieco ponad sto złotych), TP-Link oferuje dość rozbudowane możliwości. Jego główną zaletą jest oczywiście współpraca z modemami 3G, ale prędkości przesyłania bezprzewodowego także są przyzwoite. Szkoda tylko, że wyposażony został w zaledwie stumegabitowe złącza LAN, co ogranicza możliwości przesyłania dużych ilości obszernych materiałów (np. wideo w formacie Full HD) przez sieć kablową.

Grzegorz Bziuk

Powiązane treści:

Router na karte sim.