Testujemy tablet Acer Iconia Tab A500

Acer Iconia Tab A500 to tablet z systemem Android 3.0, który oferuje wysoką wydajność, dobry wyświetlacz HD, świetne wyposażenie i elegancki wygląd. Jednak Android Honeycomb nie działa jak należy i zawodzi podczas odtwarzania wideo.
Biorąc pod uwagę cenę około 2500 zł, wyposażenie Iconii Tab A500 jest bardzo porządne. Pamięć operacyjna wynosi 1 GB, a pamięć służąca do przechowywania danych – 32 GB. Dwurdzeniowy procesor Nvidii – Tegra 2 T20, taktowany z częstotliwością 1,0 GHz zapewnia dobrą wydajność.

Kiedy Acer w styczniu 2011 przedstawił prototyp tabletu Iconia Tab A500, wydawało się, że będzie to najbardziej obiecujący kandydat do rzucenia wyzwania iPad-owi. Teraz finalną, najlepiej wyposażoną wersję tego tabletu, kosztującą około 2500 zł poddaliśmy testom.

Wygląd nie uległ zmianom – wciąż jest elegancki, póki nie weźmiemy urządzenia do ręki. Tylny panel tego tabletu o przekątnej 10,1 cala jest pokryty cienką blaszką ze szczotkowanego aluminium, które zachodzi aż na przedni panel i otacza jego boki o długości 260 milimetrów. Grubość A500 wynosi jedynie 14 milimetrów, a waga 760 gramów . Nie nadaje się on do długiego używania w trasie, ale jest bardzo dobry do zabawy podczas siedzenia na kanapie. Niska cena tebletu znalazła odzwierciedlenie w jakości wykonania: Iconia A500 trzeszczy i gnie się w rękach, odbiegając pod tym względem od standardów wyznaczonych przez inne znane marki.

Konfiguracja: Tegra 2 i 5-megapikselowy aparat

Za taką cenę wyposażenie Iconii Tab-a A500 jest bardzo porządne. Pojemność pamięci operacyjnej wynosi 1 GB, a tej do przechowywania danych 32 GB. Dwurdzeniowy procesor Nvidii Tegra 2 T20, taktowany z częstotliwością 1,0 GHz zapewnia wysoką wydajność. Port mini USB służy do połączenia tabletu z komputerem, a pod standardowy port USB w wersji host można podłączyć na przykład pendrive’a. Dzięki interfejsowi mini HDMI obraz z A500 można przesłać do telewizora, monitora czy projektora. Jest też czytnik kart microSD. Do wyposażenia należą też oczywiście WLAN n i Bluetooth.

Dostępnych jest wiele czujników: żyroskop, czujnik położenia, ruchu i jasności otoczenia. GPS oraz kompas uzupełniają wyposażenie. Z przodu tabletu jest umieszczony 2-megapikselowy aparat, który bardzo dobrze nadaje się do czatów wideo, a z tyłu jest zintegrowany moduł aparatu cyfrowego o rozdzielczości 5 megapikseli, wyposażonego w lampę błyskową LED. Zdjęcia robione tym aparatem wyglądają bardzo dobrze.

Tylny panel tego tabletu o przekątnej 10,1 cala jest wykonany ze szczotkowanego aluminium. Grubość A500 wynosi jedynie 14 milimetrów; waży on 760 gramów.

Android zawodzi: ekran nie daje rady

Test pokazał, że system Android 3.0 Honeycomb wciąż nie jest dojrzały i posiada jeden zasadniczy brak – na dzień dzisiejszy jest w stanie odtwarzać bardzo niewiele formatów wideo. Nasza testowa Iconia odtwarza wprawdzie pliki wideo flash oraz filmu w rzadko używanym formacie MP4, lecz zainstalowany fabrycznie odtwarzacz odmawia współpracy z innymi kodekami i kontenerami formatów, takimi jak DivX, AVI, czy MKV. Nie byliśmy w stanie znaleźć wśród androidowych aplikacji żadnego zastępczego odtwarzacza, który by sobie z tymi plikami poradził jak należy.

Winę za to ponoszą według Acer’a twórcy systemu Android, czyli ekipa Google’a. Tymczasem Google cały czas utrzymuje kod źródłowy Androida 3.0 w tajemnicy i nie pozwala, aby programiści z zewnątrz mogli pracować nad ustawieniami kodeków i odtwarzaczy. Również przyspieszanie wideo wykonywane przez chip Tegra 2 nie nadaje się jak na razie do wykorzystania.

Ta wada zostanie skorygowana dopiero w aktualizacji do Androida 3.x, która według Acer’a ma trafić do Iconii A500 w czerwcu 2011. Nie jest więc cały czas jasne, które formaty Android jest w stanie obsłużyć, a ponieważ najpopularniejszymi formatami wideo są DivX, Xvid oraz MKV, Acer Iconia Tab A500 nie nadaje się w chwili obecnej do użytku jako odtwarzacz wideo. No chyba, że użytkownik przekonwertuje swoje pliki na któryś z obsługiwanych formatów.

Tablet podłączony do portu USB wyświetla się na komputerze automatycznie. Nie ma tutaj standardowych, denerwujących komunikatów, jak to ma zwykle miejsce w przypadku urządzeń z Androidem.

Płynna nawigacja, szybkie przeglądanie

Jeśli chodzi o wydajność, to Iconia Tab 500 należy do najszybszych tabletów z systemem Android. Nawigacja w menu i start aplikacji przebiegają bardzo sprawnie, a przechodzenie przez ekrany startowe jest nadzwyczaj płynne. Iconia reaguje natychmiast na wprowadzane komendy. Szczególnie dobrze da się to zauważyć podczas pisania na dużej klawiaturze, która reaguje bez opóźnień.

Przeglądanie stron internetowych, przypinanie pinezek i powiększanie również nie jest dla tego tabletu Acer’a żadnym problemem, ponieważ chodzi on lekko i precyzyjnie.

Transfer danych: całkowicie bezproblemowy

Iconia Tab A500 podłączony do portu USB automatycznie pojawia się w systemie Windows jako pamięć masowa. Nie ma tutaj standardowych, denerwujących komunikatów, jak to ma zwykle miejsce w przypadku urządzeń z Androidem. Dane można przenosić za pomocą metody przeciągnij i upuść lub też użyć dodatkowo instalowanego rozszerzenia Acer Sync. Bardzo praktyczny jest port USB host, do którego można podłączyć pamięć USB i bezpośrednio odczytywać z niej dane. Do tego potrzebny jest jeszcze menadżer plików, taki jak na przykład bezpłatna, androidowa aplikacja File Manager HD, która obsługuje również wysoką rozdzielczość tabletu.

Jasność i kontrast wyświetlacza są na poziomie zbliżonym do iPada 2. Ekran oferuje bardzo szerokie kąty widzenia i wyświetla bardzo ładne kolory.

Bardzo jasny wyświetlacz HD z wysokim kontrastem

Seryjny produkt Acer’a ma wbudowany jeszcze lepszy wyświetlacz niż jego prototyp. Jego jasność jest bardzo dobra i wynosi 323 cd/m2 (wcześniej 305 cd/m2), czyli tyle samo co jasność iPad-a. Rozdzielczość pojemnościowego wyświetlacza o przekątnej 10,1 cala wynosi 1280×800 pikseli, jest zatem większa niż u Apple. Również kontrast szachownicy Iconii, który wynosi 177:1, jest wyższy i lepszy od i tak bardzo dobrego wyniku iPad-a 2, który jest równy 150:1. Wyświetlacz tego Acer’a zachowuje bardzo stabilne kąty widzenia i wyświetla bardzo ładne kolory. Jego rotacja na wszystkie cztery strony przebiega bardzo sprawnie, jednak nie tak płynnie jak w iPadzie. Ciekawostką, którą zaobserwowaliśmy w trakcie testu, jest to, że będący w stanie spoczynku wyświetlacz sam się czasem z niejasnych powodów uruchamiał.
W codziennej praktyce wyświetlacz Acera znacznie ustępuje ekranom iPada, iPada 2 oraz Asusa Transformer, co specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę że wszystkie trzy są wyposażone w świetne matryce IPS.

Akceptowalny czas pracy na baterii

W pomiarach czasu pracy na baterii wyniki tabletu Iconia Tab A500 utrzymują się na środkowych pozycjach. Zgodnie z dostępną w Internecie teorią, bateria o pojemności 3260 mAh wystarcza na 5,5 godziny. W trybie wideo, którego funkcjonalność jest wciąż jeszcze bardzo ograniczona, energii wystarcza na 4,5 godziny. Jest to wynik akceptowalny w przypadku pracy w domu, ale nie wystarczający przy dłuższych podróżach. Apple iPad 2 wytrzymuje aż osiem godzin, a pierwszy iPad – 7 i 43 minuty. Tablet Acer’a ładowany jest za pomocą małego, odłączanego zasilacza. Ładowanie przez USB nie jest możliwe.

Nasza testowa Iconia odtwarza wprawdzie pliki wideo flash oraz filmy w rzadko używanym formacie MP4, lecz zainstalowany fabrycznie odtwarzacz odmawia współpracy z innymi kodekami i kontenerami formatów, takimi jak DivX, AVI, czy MKV.

Podsumowanie

Gdyby nie problem z odtwarzaniem formatów wideo, Acer Iconia Tab A500 byłby doskonałą, opłacalną alternatywą dla iPad-a 2. Oferuje niezły wyświetlacz HD i atrakcyjnych design, bogate wyposażenie i dość dobry czas pracy na baterii. Radzimy jednak wszystkim zainteresowanym poczekać na zapowiedzianą aktualizację systemu Android, zawierającą poprawioną sekcję wideo, którą Google tak zaniedbało. Kto jednak może się obyć bez odtwarzania wideo, może już teraz zrobić sobie prezent i stać się posiadaczem bardzo ładnie wyglądającego, jednego z najlepszych na polskim rynku tabletu z Androidem.

Alternatywa

Ponieważ wciąż mało jest na rynku tabletów z systemem Android 3.0 Honeycomb, a wszystkie te, które są w sprzedaży, mają ten sam problem z odtwarzaniem formatów wideo, żaden tablet z Androidem nie stanowi znacząco lepszej alternatywy dla urządzenia Acer Iconia Tab A500. Dla wszystkich tych, którzy nie mają oporów przed urządzeniami firmy Apple i używaniem oprogramowania iTunes, alternatywą jest iPad 2.

Acer Iconia Tab A500
Szybki i tani tablet z niezłym wyświetlaczem o przekątnej 10,1 cala, platformą Tegra 2, systemem Android 3.0 i fajnym wyposażeniem; nie obsługuje jednak wielu popularnych formatów wideo.

PLUSY:
niska cena
dobre wyposażenie
bardzo wydajny
USB host i slave

MINUSY:
nie najlepsza jakość wykonania
gorszy, niż u konkurentów ekran
niekompatybilny z popularnymi formatami wideo

Sugerowana cena: 2500 zł

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.