Apacer AC230 AP500GAC230B-S 500GB

Estetyczny dysk przenośny z interfejsem USB 3.0 oraz przyciskiem szybkiego backupu.

Do naszego laboratorium trafił przedstawiciel nowej serii przenośnych dysków formatu 2,5 cala firmy Apacer, marki dość mało znanej na naszym rynku. Testowany model o pojemności 500 GB należy do serii AC230, w której obecnie są do wyboru również nośniki o pojemności 640 i 750 GB.

Apacer AC230 oferuje prędkość odczytu nieznacznie niższą niż modele konkurencji.

Apacer AC230 oferuje prędkość odczytu nieznacznie niższą niż modele konkurencji.

Czarna, fortepianowa obudowa o wysokim połysku prezentuje się dobrze, oczywiście w praktyce widać na niej każdą ryskę i odcisk palca, co jest charakterystyczne dla tego rodzaju błyszczących plastików. Boki dysku wyposażono w obwódki z szarego, matowego i porowatego plastiku, zapewniające lepszy uchwyt podczas przenoszenia. Dysk wyposażono także w etui ochronne, by efektowna obudowa szybko się nie porysowała. AC230 komunikuje się z komputerem poprzez interfejs USB 3.0, przez który jest także zasilany. Wskaźnik stanu pracy umieszczony na górnej stronie obudowy nie jest mały. Osiem podświetlanych otworów ułożonych w pierścień świeci na niebiesko gdy dysk podłączony jest pod złącze USB 3.0, a na czerwono gdy korzysta z USB 2.0. Z boku, przy złączu obudowy znajduje się niepozorny a przydatny przycisk (OTB), dzięki któremu można wykonać szybki backup danych. W celu wskazania folderów, z których dane mają być kopiowane po użyciu przycisku, należy wcześniej użyć oprogramowania PCCloneEX Lite, dodawanego wraz z dyskiem. Wewnątrz obudowy pracuje dysk Toshiba MK5059GSXP pracujący z prędkością 5400 obr./min, o buforze wielkości 8 MB. Po sformatowaniu użytkownik otrzymuje do dyspozycji 465 GB przestrzeni użytkowej.

Również prędkość zapisu Apacera aC230 jest niższa.

Również prędkość zapisu Apacera aC230 jest niższa.

Wydajność dysku jest przyzwoita, lecz w porównaniu do innych modeli 500-gigabajtowych z szybkimi interfejsami, o kilka MB/s niższa. Średnia szybkość przesyłania danych nie przekracza 70 MB/s. W aplikacji HD Tune Pro średni transfer danych podczas odczytu i zapisu był na poziomie 67,2 i 67,9 MB/s z czasem dostępu 16,9 i 19,5 ms. Maksymalna szybkość z jaką przenosił dane dochodziła do 86,4 i 86 MB/s (CHIP Diskbench). Pracy dysku nie słychać. Sprawdzony w komorze bezechowej maksymalny poziom hałas jaki generował podczas pracy był na poziomie 27,1 dB (0,8 sona) i 24,8 dB (0,5 sona) w trybie jałowym. Obudowa dysku nagrzewała się podczas testów nieznacznie, osiągając po trzydziestu minutach pracy w pełnym obciążeniu 35°C. AC230 pod kątem zużycia energii wypada dość dobrze. W porównaniu do innych dysków podczas rozpędzania,podczas pracy i w trybie jałowym są to wartości na średnim poziomie: 2,7 W, 2,6 W i 1,6 W, jednak dysk nie wyposażony został w automatyczny tryb energooszczędny, gdy nie jest w użyciu. Po 10-minutach bezczynności zużycie nadal wynosiło 1,6 W, a mogłoby być jeszcze zredukowane.

Cena 1 GB powierzchni na dysku Apacer AC230 jest najwyższa spośród porównywanych.

Cena 1 GB powierzchni na dysku Apacer AC230 jest najwyższa spośród porównywanych.

Nowy Apacer AC230 jest funkcjonalnym dyskiem o niezłym wyglądzie i przyzwoitej wydajności. Objęty jest 3-letnim okresem gwarancji. Jednakże za 1 GB przestrzeni na nośniku zapłacić trzeba około 53 gr czyli drożej niż w porównywalnych dyskach o identycznej pojemności i większej szybkości.

Arkadiusz Uriasz

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.