Czy jesteś gotowy na IPv6?

W tym dniu kilka największych światowych serwisów internetowych i dostawców usług internetowych będzie uczestniczyć w jednodniowym teście obsługi IPv6. Celem akcji jest zachęcenie organizacji do rozpoczęcia przygotowań do przejścia na protokół IPv6 gdy wyczerpie się liczba adresów IPv4. IPv6 to protokół komunikacyjny, który ma być następcą protokołu IP (IPv4) stosowanego obecnie w Internecie i sieciach firmowych. Prace nad nim podjęto pod koniec latach 90-tych XX wieku w przewidywaniu stopniowego wyczerpywania się możliwych do wykorzystania adresów IP – sposób adresowania stosowany w protokole IPv4 umożliwia nadanie unikatowych adresów ok. czterem miliardom urządzeń. Choć ta liczba wydaje się ogromna, okazała się niewystarczająca wobec dynamicznego rozwoju Internetu.
Czy jesteś gotowy na IPv6?
Czy jesteś gotowy na IPv6?

Czy jesteś gotowy na IPv6?

3 lutego br. organizacja zarządzająca przydziałem adresów IP (IANA – Internet Assigned Numbers Authority) rozdzieliła pomiędzy organizacje regionalne ostatnie pięć wolnych bloków adresowych. Gdy operatorzy telekomunikacyjni, przedsiębiorstwa komercyjne, uczelnie i inne organizacje wykorzystają te adresy do końca, dalszy rozwój Internetu na dotychczasowych zasadach stanie się niemożliwy.

Jak sprawdzić, czy jesteś gotowy na IPv6?

  • Sprawdź czy posiadany przez Ciebie router obsługuje wersję IPv6. Jeśli nie to urządzenie trzeba będzie wymienić na nowe lub dokonać aktualizacji oprogramowania.
  • Sprawdź czy posiadane przez Ciebie urządzenia posiadające adres IP (komputery, konsole PlayStation, smartfony, lodówki z dostępem do Internetu) posiadają wersję obsługującą protokół IPv6. Najlepiej zgłosić się z tym pytaniem bezpośrednio do producenta danego urządzenia, który będzie w stanie udzielić dalszych informacji związanych przykładowo z aktualizacją oprogramowania danego rozwiązania.
  • Sprawdź czy zastosowany na Twoim komputerze czy laptopie system operacyjny jest gotowy na IPv6.
  • W przypadku serwisów w których konieczne jest zalogowanie (sklepy internetowe, serwisy internetowe banków, serwisu urzędów publicznych, urzędów skarbowych czy też fora internetowe) firma, która zarządza danym serwisem musi zapewnić logowanie po IPv6 ponieważ wiele systemów zabezpieczeń i systemów bilingowych korzysta z adresu IP jako dodatkowego identyfikatora użytkownika.