Freecom Mobile Drive XXS 3.0 Leather 56001 640GB

Freecom Mobile Drive XXS 3.0 Leather to jeden z najmniejszych i najlżejszych, tradycyjnych dysków przenośnych na rynku. Jego grubość wynosi zaledwie centymetr, a waga bez kabla 125 gram. Dysk dosłownie zaszyty jest w czarnym, skórzanym etui, grubymi, pomarańczowymi szwami. Wizualnie przypomina bardziej etui na karty kredytowe i dokumenty niż dysk twardy. Do komunikacji oraz zasilania wykorzystuje interfejs USB 3.0, który nie ogranicza prędkości transferów dysku pracującego wewnątrz i jest kompatybilny z najbardziej powszechnym obecnie w użyciu USB 2.0. XXS 3.0 ma świetnie wykonany kabel USB 3.0. Małe wtyczki przypominają te z produktów Apple’a.
Freecom Mobile Drive XXS 3.0 Leather 56001 640GB

Podczas zapisu najlepszy Samsung S2.

Koszt jednego GB na powierzchni Freecoma jest znacznie wyższy niż w przypadku konkurencji.

W celu ograniczenia wielkości obudowa nie ma wskaźnika stanu pracy, dodatkowego gniazda zasilania czy przycisku szybkiego backupu. W ramach serii XXS 3.0 Leather dostępne są obecnie modele o pojemnościach 320, 500 i 640 GB. Pojemność użytkowa przetestowanego przez nas modelu wynosi 596 GB. To pozwala przechować 132 płyty DVD (wielkości 4,5 GB) czy aż 119 000 utworów mp3 (wielkości 5 MB każdy). Pod skórą pracuje dysk Samsunga. Jest to model HM641JZ o prędkości 5400 obr./min, wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 16 MB. XXS 3.0 Leather jest wstępnie sformatowany do FAT32, co pozwala na współpracę zarówno w środowisku Mac OS X jak i innych systemów operacyjnych bezpośrednio po wyjęciu z pudełka. Dysk wyposażony jest w pakiet oprogramowania dodatkowego m.in. do wykonywania backupu danych, formatowania dysku, wypalania płyt CD/DVD czy zmiany trybu pracy na energooszczędny.

Maleńki Freecom oferuje dobrą szybkość odczytu i zapisu danych. Jest ona na poziomie możliwości innych nośników wyposażonych w dyski pracujące z prędkością 5400 obr./min. Szybkość Samsunga S2 Portable 3.0 jest wyższa, gdyż wyposażono go w dysk o prędkości 7200 obr./min

Maleńki Freecom oferuje krótki czas dostępu.

Maleńki Freecom pod względem wydajności oferuje użytkownikowi całkiem sporo. Pozwala przesyłać dane z szybkością, powyżej 70 MB/s, czyli tak szybko jak pozwalają możliwości dysków pracujących z prędkością 5400 obr./min. Szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie HDD o prędkości 7200 obr./min co przy interfejsie USB 3.0 i sporej pojemności znacznie poprawiło by komfort korzystania z dysku.

Najszybszy odczyt ma dysk Seagate'a, najwolniejszy okazał się Verbatim.

Najszybszy odczyt ma dysk Samsung S2.

Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały wyniki: 73 i 72,3 MB/s podczas odczytu i zapisu (średnia szybkość) oraz 97,5 i 96,7 MB/s (szybkość maksymalna). Czas dostępu odczytu na poziomie 16,7 ms, a zapisu 17 ms to wyniki przyzwoite. Po 30 minutach pracy przy pełnym obciążeniu obudowa nośnika nagrzewała się do temperatury 37°C czyli w normie. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej XXS 3.0 Leather generował maksymalnie szum na poziomie 28,3 dB (0,8 sona) w trybie odczytu, i 25 dB (0,4 sona) w trybie jałowym, czyli również w normie. Na pochwałę zasługuje niski poziom zużycia energii. Podczas pracy dysk zużywał 2,5 W energii,a w trybie jałowym 1,3 W. Po kliknięciu na wirtualny przycisk “Green Button” lub po krótkiej chwili bezczynności Freecom przechodzi w tryb czuwania, w którym zużywa tylko 1,1 W.

Najszybszy zapis ma dysk Seagate'a, najwolniejszy okazał się Verbatim.

Najszybszy zapis ma dysk Samsung S2.

Maleńki dysk Freecom-a bez wątpienia ma styl. Nośnik potrzebuje bardzo mało miejsca, sam oferując bardzo dużą przestrzeń. Zapewnia uniwersalność i szybki dostęp do danych. Jest bardzo ciekawą propozycją zwłaszcza dla użytkowników komputerów przenośnych. Do ewentualnych minusów możemy zaliczyć 2-letni okres gwarancji (konkurencja proponuje najczęściej 3-letni) oraz nie najniższą cenę nośnika. Oczywiście “wysoka cena” (77 gr za 1 GB pojemności) jest pojęciem względnym jeśli mamy do czynienia z rzeczą niebanalną, jak w przypadku tego maleńkiego dysku.

Arkadiusz Uriasz