HP Pavilion dm1

Ładny i wydajny mini komputer, który może być ciekawą alternatywa dla najmniejszych, ale słabych netbooków z Atomem lub dużych i ciężkich notebooków. Nabywców Paviliona dm1 ucieszy także przemyślana konstrukcja, która zapewnia funkcjonalność i wygodę obsługi.

HP Pavilion dm1-3110ew to mały komputer przenośny oparty na nowej platformie AMD Fusion serii E. Sercem komputera jest układ APU (Accelerated Processing Unit) – AMD E-350, dwurdzeniowa jednostka obliczeniowa ze zintegrowaną grafiką. Procesor taktowany jest zegarem 1,6 GHz. Do generowania grafiki wykorzystywany jest zintegrowany układ AMD Radeon HD 6310. Obraz wyświetlany jest na 11,6-calowym, błyszczącym ekranie o rozdzielczości 1366×768 pikseli.

Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6310 pozwoli na płynna grę w starsze gry 3D.

Zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6310 pozwoli na płynna grę w starsze gry 3D.

Produkt HP ciężko jest jednoznacznie zakwalifikować jako netbooka czy ultramobilnego notebooka. Ale ze względu na jego bezpośrednie konkurowanie z urządzeniami wyposażonymi w układy Intel Atom i Nvidia ION oraz dość niską cenę porównujemy go z tymi pierwszymi. Jest to już czwarty model w naszym rankingu, który wykorzystuje wydajny i energooszczędny układ AMD E-350. Do tego wszystkie cztery zajmują kolejno czołowe miejsca w kategorii Power. Jest to efektem wysokiej wydajności oraz stosunkowo długiego czasu pracy na baterii. Poza tym wszystkie testowane modele z nowymi APU AMD dysponują ekranami o wysokiej rozdzielczości (jak na netbooka) i mają nowoczesne złącza HDMI dla wyświetlaczy obrazu. Wydajność zintegrowanej grafiki jest na tyle „duża” że możemy nawet pograć w starsze tytuły gier 3D. W nie najnowszej już produkcji – Doom 3, ale wciąż przyprawiającej o zadyszkę zintegrowane układy Intela – GMA 3150, układ AMD pozwala cieszyć się płynną animacją grafiki. Również kolosalną różnice widać w wynikach benchamarka 3DMark05, gdzie przewaga zintegrowanego Radeona HD 6310 nad GMA 3150 jest ponad dziesięciokrotna.

Ponad sześć i pół godziny pracy na baterii to przyzwoity wynik ale do rekordzistów mu daleko.

Ponad sześć i pół godziny pracy na baterii to przyzwoity wynik, ale do rekordzistów mu daleko.

Obudowa Paviliona dm1 prezentuje się bardzo elegancko i bardzo przypomina…. Mini 210, tyle że w powiększeniu. Podobnie jak w Mini godnym pochwały rozwiązaniem jest szybki i wygodny sposób w jaki można się dostać do wnętrza obudowy. Nie potrzeba do tego żadnych narzędzi, a do tego po zdjęciu osłony uzyskujemy dostęp do wszystkich podzespołów. Również łatwo możemy wyczyścić ewentualne zabrudzenia układu chłodzenia, co nie jest rzeczą prostą w przypadku większości konkurencyjnych konstrukcji.

11,6-calowy Pavilion dm1 waży ciut więcej niż jego konkurenci.

11,6-calowy Pavilion dm1 waży ciut więcej niż jego konkurenci.

We wnętrzu komputera znalazł się tradycyjny dysk twardy – 7200 obr./min o pojemności 320 GB. Dla urządzeń peryferyjnych dostępne są trzy tradycyjne złącza USB 2.0. Standardowo również dostępny jest czytnik kart SD oraz kamera internetowa.

Źródłem zasilania testowanego modelu była litowo-jonowa bateria o pojemności 5100 mAh. Pozwala ona na prawie cztery godziny odtwarzania filmu lub sześć i pół godziny oszczędnej pracy z edytorem tekstu. Jest to dobry wynik, lecz do rekordów modeli z najbardziej oszczędnymi, jednordzeniowymi procesorami Intel Atom, które osiągają nawet 11 godzin, jeszcze jest daleko.

HP Pavilion dm1 to jeden z najgłośniejszych netbooków.

HP Pavilion dm1 to jeden z najgłośniejszych netbooków.

HP Pavilion dm1-3110ew nie jest cichym urządzeniem. W czasie testów układ chłodzenia generował hałas na poziomie 28,6-40,3 dB.

Podsumowując HP Pavilion dm1 to bardzo wydajny, mały komputer przenośny, który sprawdzi się zarówno jako urządzenie do eksplorowania sieci jak i przenośne centrum multimedialne. Przy tym jest bardzo elegancki, funkcjonalny i ma korzystną cenę.

Karol Kulas

12
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.