LaCie Rikiki Go 301946 1TB

Francuska firma LaCie oferuje swoim klientom produkty charakteryzujące się niepowtarzalnym wzornictwem, najwyższej jakości materiałami oraz perfekcyjnym wykonaniem. Do projektowania ich zapraszani są znani i cenieni architekci i projektanci, jak Neil Poulton, Karim Rashid, Philippe Starck, dzięki czemu codzienne przedmioty użytkowe jakimi są zewnętrzne dyski twarde czy pamięci pendrive będące w ofercie firmy zyskują rangę dzieł sztuki nowoczesnej.
LaCie Rikiki Go 301946 1TB

Dysk Verbatima oferuje najkrótszy czas dostępu, Toshiba ostatnia.

Samsung S2 oferuje najkrótszy czas dostępu.

Tym razem także mamy do czynienia z produktem indywidualnym, rozpoznawalnym, którego nie sposób pomylić z żadnym innym na tak różnorodnym rynku nośników zewnętrznych. Dysk Rikiki Go o oznaczeniu kodowym 301946 jest zewnętrznym nośnikiem formatu 2,5 cala o pojemności 1 TB. W ramach tej serii dostępne są także modele o pojemności 500 GB. Mała, kompaktowa obudowa wykonana została w całości ze szczotkowanego aluminium, z wbudowanym, dopinanym kablem USB 2.0, przez który dysk jest zasilany i odbywa się komunikacja. Zintegrowanie kabla z obudową tak by był zawsze pod ręką jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla zapominalskich. Dyski oferowane są w trzech wariantach kolorystycznych: srebrnym, niebieskim i czerwonym. Aktywność wskazuje mały, dyskretny wskaźnik pracy (koloru białego). Wewnątrz testowanego modelu znajduje się Toshiba MK1059GSM o prędkości obrotowej 5400 obr./min z 8-megabajtowym buforem.

Najszybszy odczyt ma dysk Seagate'a, najwolniejszy okazał się Verbatim.

Najszybszy odczyt ma dysk Verbatim. LaCie Rikiki Go nie należy do szybkich.

Rikiki Go pod względem wydajności oferuje to samo co inne pamięci wyposażone w interfejs USB 2.0 ograniczający możliwości dysku pracującego wewnątrz. Pomiary szybkości przesyłania danych wykonane przy pomocy aplikacji HD Tune Pro (4.60) dały wyniki: 32,8 i 30,1 MB/s podczas odczytu i zapisu oraz czas dostępu odczytu na poziomie 18,5 ms. Po 30 minutach pracy w pełnym obciążeniu obudowa nośnika nagrzewała się do temperatury 35°C czyli nieznacznie. Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej Rikiki Go generował maksymalny szum o natężeniu 27,8 dB (0,7 sona) w trybie odczytu, czyli niemal niesłyszalny.

Interfejs USB 2.0 skutecznie ogranicza zapis danych. Dyski z USB 3.0 są ponad dwa razy szybsze!

Interfejs USB 2.0 skutecznie ogranicza zapis danych. Dyski z USB 3.0 są ponad dwa razy szybsze!

Podczas pracy zużywał około 3 W energii,a w trybie jałowym około 1,7 W. Tto wyniki na średnim poziomie w tej kategorii urządzeń. Wraz z dyskiem użytkownik otrzymuje krótki kabel USB 2.0 dopinany do obudowy, pakiet oprogramowania dodatkowego: LaCie Backup Assistant, LaCie Setup Assistant oraz dostęp do usługi Wuala Online Storage oferującej bezpłatny schowek sieciowy na dane o pojemności 10GB, przez okres jednego roku.

Podczas zapisu najlepszy Samsung S2.

Najtańszy dyskiem 1 TB jest Intenso MemoryStation, a najdroższym prezentowany LaCie Rikiki Go

Od strony użytych materiałów, wykonania, wyglądu i funkcjonalności nie sposób nie uznać Rikiki Go za ciekawą, indywidualną propozycję dla mobilnych użytkowników. Porównując jednak ten dysk do innych modeli, których możliwości sprawdzaliśmy, a także biorąc pod uwagę wyniki wydajności i cenę urządzenia okazuje się, że taniej można nabyć wiele konkurencyjnych dysków o dwukrotnie większej szybkości z nowszym interfejsem USB 3.0. Dodatkowo z dłuższym okresem ochrony gwarancyjnej. Oczywiście LaCie w swojej ofercie ma również serię Rikiki Go USB 3.0 – lecz w jeszcze wyższej cenie.

Arkadiusz Uriasz