Ricoh Aficio SP 3410DN

archiwum
Monochromatyczna drukarka laserowa tworząca wydruki bardzo dobrej jakości. Nie najgorsza prędkość druku tekstu, lecz dość długi czas rozgrzewania. Wyposażenie standardowe obejmuje m.in. kartę LAN i dupleks. Niski pobór mocy w trybie uśpienia (3,7 W).

Monochromatyczna drukarka laserowa firmy Ricoh o oznaczeniu Aficio SP 3410DN ma przeciętne wymiary i waży 12,5 kg wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Panel nie zawiera wyświetlacza, a jedynie diody informujące o stanie urządzenia i dwa przyciski, które umożliwiają m.in. anulowanie zadania czy wydrukowanie strony. Do komunikacji z komputerem służy złącze USB 2.0 oraz interfejs LAN (Fast Ethernet).

Urządzenie wyprodukowane przez Ricoha stosunkowo szybko drukuje dokumenty tekstowe.

Urządzenie wyprodukowane przez Ricoha stosunkowo szybko drukuje dokumenty tekstowe.

Prędkość druku, zarówno tekstu, jak grafiki, w podstawowej rozdzielczości (600×600 dpi) jest stosunkowo wysoka. Przykładowo wydrukowanie 10 stron tekstu trwa 31,9 s, co stanowi całkiem niezły wynik. Godna uwagi jest wysoka jakość druku, nie tylko w rozdzielczości interpolowanej do 1200×600 dpi, lecz także w standardowej (600×600 dpi). Cienkie linie są ostre i nie zlewają się, na brzegach czcionek praktycznie nie widać rozmycia, a zakłócenia na jednolitych powierzchniach nie rzucają się zanadto w oczy.

Koszty druku są wysokie, nawet przy wykorzystaniu kaset z tonerem o podwyższonej wydajności (5000 str.), którego cena mogłaby być nieco niższa. Standardowy toner ma wydajność 2500 str., zaś toner startowy dostarczany z drukarką wystarcza na ok. 1500 str.

Poziom hałasu podczas drukowania jest nieco powyżej przeciętnej w przypadku drukarki Ricoh.

Poziom hałasu podczas drukowania jest nieco powyżej przeciętnej w przypadku drukarki Ricoh.

Drukarkę wyposażono w zamykaną szufladę na 250 arkuszy oraz podajnik uniwersalny mieszczący 50 kartek. Można dokupić drugą szufladę na kolejne 250 arkuszy, kosztuje prawie tyle co drukarka. Pojemność odbiornika to 150 kartek. Wbudowany dupleks umożliwia automatyczne drukowanie dwustronne. Sterownik PCL 6 charakteryzuje się standardową funkcjonalnością, praktycznie bez żadnych rzadziej spotykanych funkcji.

Prędkość druku grafiki jest dość wysoka we wszystkich porównywanych modelach.

Prędkość druku grafiki jest dość wysoka we wszystkich porównywanych modelach.

Poziom głośności podczas drukowania jest wyższy niż przeciętna dla tej klasy urządzeń. Średnia wartość zmierzona w odległości 1 m to 53,7 dB, chociaż chwilami przekraczała 61 dB. Za to w trybie uśpienia, w który drukarka przechodzi już po minucie bezczynności, staje się ona całkowicie bezgłośna, a pobór mocy spada do 3,7 W, co jest niską wartością.

Drukarka Ricoh pobiera mało prądu w trybie uśpienia.

Drukarka Ricoh pobiera mało prądu w trybie uśpienia.

Główną zaletę tego modelu stanowi wysoka jakość druku przy nie najgorszej prędkości. Elementy, z których nie jesteśmy do końca zadowoleni, to znaczny poziom hałasu podczas drukowania, niezbyt korzystne koszty druku, wreszcie dość wysoka cena samej drukarki. Na rynku dostępny jest tańszy model Ricoh Aficio SP 3400N, który różni się jedynie brakiem dupleksu (modułu druku dwustronnego).

Marek Grzybowski