Sapido RB-1632

Ruter, który przypadnie do gustu podróżującym. Jest mały, lekki i aby korzystać z internetu, można do niego podłączyć modem 3G, CDMA, telefon z Androidem, Windows Mobile lub iPhone'a.

Ruter zazwyczaj kojarzy się z urządzeniem formatu książki. Z reguły jest do niego podłączonych co najmniej kilka kabli (włącznie z zasilającym), co zdecydowanie ogranicza jego mobilność. Zupełnie inne podejście prezentuje Sapido w swoim modelu RB-1632.

Wśród urządzeń wyposażonych w porty stumegabitowe Sapido radzi sobie dobrze. Szkoda tylko że dwa porty LAN są dostępne tylko jeśli korzystamy z WISP.

Wśród urządzeń wyposażonych w porty stumegabitowe Sapido radzi sobie dobrze. Szkoda tylko że dwa porty LAN są dostępne tylko jeśli korzystamy z WISP.

Urządzenie jest niewielkie, mniejsze od większości komputerowych myszek, jest też bardzo lekkie – waży zaledwie 56 gram. Na tylnej jego ściance umieszczono port LAN i WAN/LAN. Ten drugi zmienia funkcję w zależności od wykorzystywanego połączenia internetowego. Jeśli bowiem łączymy się przez sieć WiFi, port ten pracuje jako drugi LAN. Obok nich jest też niewielki przełącznik służący do zmiany trybu pracy – ruter, AP, WiFi AP. Pierwszy z nich pozwala na ustanowienie połączenia internetowego i rozdzielenie go na wielu klientów. Tryb AP umożliwia wpięcie w sieć kablową urządzeń bezprzewodowych. Ostatni z wymienionych służy do zwiększania zasięgu istniejących już sieci bezprzewodowych. Port USB umieszczono na górze. Można do niego wpiąć zarówno modem 3G, CDMA jak również wyposażony w modem telefon pracujący pod kontrolą Windows Phone, Androida lub modele iPhone 3GS oraz 4. Z przodu znalazły się diody informacyjne, oraz przyciski reset i WPS. Jak przystało na urządzenie mobilne, jesteśmy niezależni od zasilania. Możemy je dostarczyć np. z laptopa podłączając ruter kablem USB. Oczywiście w komplecie jest też kabel USB z przejściówką umożliwiającą zasilanie rutera z sieci energetycznej.

Przesyłanie w sieci bezprzewodowej jest dość wolne, ale to nie prędkość jest największą zaletą tego sprzętu.

Przesyłanie w sieci bezprzewodowej jest dość wolne, ale to nie prędkość jest największą zaletą tego sprzętu.

Wydajność nie jest niestety najmocniejszą stroną RB-1632. Niecałe 60 Mb/s na małej odległości to wartość dość przeciętna, choć do współdzielenia połączenia internetowego wystarczająca. Przy zwiększeniu odległości i kilku przeszkodach w postaci ścian wartość ta spada do ok. 34 Mb/s. W przypadku kart Centrino 2 wyniki są jeszcze słabsze. Na pochwałę zasługuje natomiast bardzo niskie zużycie energii. Interfejs użytkownika jest dość prosty i dostępny w wielu językach, choć niestety zabrakło polskiego. Mimo tego konfiguracja potrzebnych funkcji nie powinna stanowić problemu.

RB-1632 to najbardziej energooszczędny ruter jaki do tej pory testowaliśmy.

RB-1632 to najbardziej energooszczędny ruter jaki do tej pory testowaliśmy.

Ruter Sapido to dobre rozwiązanie dla podróżujących. Jest mały, lekki i zasilimy go nawet z notebooka. Osiągane transfery i tylko jeden port LAN mogą być niewystarczające dla bardziej wymagających użytkowników, ale jako kompan podróży oraz na niewielkich przestrzeniach sprawdzi się dobrze. Dodatkowym atutem jest jego przystępna cena.

Grzegorz Bziuk

8
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.