Sapido RB-1802

RB-1802 to ruter WiFi od niedawna obecnej na naszym rynku firmy Sapido. Choć do czołówki naszego rankingu, pod względem wydajności, jest mu daleko, to jeśli chodzi o zużycie energii bije konkurencję na głowę.
Sapido RB-1802

Urządzenie ma dość standardowy rozmiar i jest przy tym bardzo lekkie. Wyposażono je jednak w dość długą antenę – jej długość, po zagięciu do pracy w pionie, wynosi ok. 17 cm. Dzięki temu ruter zdecydowanie lepiej radzi sobie z transmisją, zarówno na małych jak i dużych odległościach, niż testowany niedawno model RB-1632 z anteną wbudowaną. RB-1802 wyposażony jest w cztery 100-megabitowe porty LAN oraz jeden WAN. W odróżnieniu od poprzednika nie posiada on portu USB. Na przednim panelu umieszczono siedem diod informacyjnych a z prawej strony, łatwo dostępny, przycisk funkcji WPS.

Wśród urządzeń wyposażonych w porty stumegabitowe Sapido radzi sobie dobrze.

Wśród urządzeń wyposażonych w porty stumegabitowe Sapido radzi sobie dobrze.

Jak wcześniej wspomniałem, ruter nie jest demonem szybkości, choć trzeba przyznać, że z kartami dedykowanymi radzi sobie dość dobrze. Wynik około 98 Mb/s na małej odległości i 61 po przejściu sygnału przez dwie ściany to rezultaty, których nie trzeba się wstydzić. Dla porównania, nieco droższy OvisLink AirLive WN-200R na dużej odległości uzyskał raptem 42 Mb/s. Wyraźnie niższe transfery uzyskaliśmy we współpracy z wbudowaną w notebooka kartą zgodną z Centrino 2. W tym przypadku na małej odległości ruter osiągnął ok. 50 Mb/s, a na dużej 41. Jest to zdecydowanie mniej niż z kartą dedykowaną, ale to i tak więcej niż osiągnęło niejedno urządzenie nawet z lepszych miejsc w rankingu. Niestety pewne problemy pojawiają się, gdy w sieci jednocześnie pracuje karta dedykowana i Centrino 2. Wówczas transfery w przypadku tej pierwszej wyraźnie spadają.

Dzięki dość mocnej antenie, zarówno na małej jak i dużej odległości, przesyłanie jest dość szybkie.

Dzięki dość mocnej antenie, zarówno na małej jak i dużej odległości, przesyłanie jest dość szybkie.

RB-1802 w naszym zestawieniu wypadł raczej słabo. Przyczynił się do tego brak lub bardzo uboga implementacja pewnych istotnych funkcji. Z bardziej istotnych należy wspomnieć Port Triggering, którego niestety w tym modelu nie znajdziemy, niewielkie są też możliwości konfiguracji przepływu danych w sieci, jako, że QoS udostępniono w bardzo podstawowej wersji. Zabrakło też możliwości definiowania własnych wpisów w tabeli routingu i zmiany portu dla administracji z sieci WAN. Również dostępne logi zawierają niewiele informacji, przez co, w przypadku problemów z siecią, trudno będzie ustalić ich przyczynę.

Pod względem zużycia energii RB-1802 jest jak dotychczas bezkonkurencyjny.

Pod względem zużycia energii RB-1802 jest jak dotychczas bezkonkurencyjny.

Do zalet urządzenia niewątpliwie zaliczyć trzeba niskie zużycie energii i niską ceną. Podczas przesyłania danych Sapido zużywał zaledwie nieco ponad 1,5 W energii podczas gdy średnie zużycie dla wszystkich przetestowanych przez nas ruterów waha się w granicach 7 W. Jako, że sprzęt można kupić za cenę poniżej stu złotych, jest to ciekawa, propozycja dla użytkowników domowych, którzy nie potrzebują wyrafinowanych funkcji a jedynie prostego dzielenia łącza internetowego.

Grzegorz Bziuk