Sapphire Radeon HD 6870 Vapor-X 1024MB GDDR5

Kart graficzne dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią produkty podkręcone już w fabrykach, a drugą te, które od referencyjnych konstrukcji AMD bądź Nvidii różnią się zaledwie naklejką. Tym razem przyszedł czas na test produktu z pogranicza tych dwóch, jakże odmiennych grup. Sapphire Radeon HD 6870 Vapor-X ma bowiem zmodyfikowany układ chłodzenia, natomiast jego taktowanie pozostało na standardowych wartościach.
Sapphire Radeon HD 6870 Vapor-X 1024MB GDDR5

Rdzeń GPU – podobnie jak w kontrukcjach referencyjnych – pracuje z częstotliwością 900 MHz, natomiast 1 GB szybkich pamięci GDDR5 z zegarem 4200 MHz. Liczba procesorów w modelu tym, w stosunku do poprzednika, wzrosła z 800 w Radeonie HD 5770 do 1120, a liczba jednostek ROP uległa podwojeniu i wynosi obecnie 32. Podwojona została również szerokość szyny danych i ostatecznie wynosi 256 bitów. Dla zainteresowanych szerszym opisem polecam ten artykuł.

Produkt, który otrzymaliśmy do testów wyposażony został w dużo wydajniejszy niż referencyjny układ chłodzenia o nazwie Vapor-X. W jego skład wchodzi aluminiowy radiator oraz wentylator umieszczony centralnie nad rdzeniem. Jego praca jest jednak zdecydowanie bardziej słyszalna niż referencyjnej turbiny. W trybie 2D generuje on średnio 38,2 dB w podczas gdy konstrukcja AMD wytwarzała zaledwie 33,5 dB. Wartości te w przypadku obu rozwiązań stają się bardziej zbliżone po obciążeniu grafiki grą 3D i wynoszą około 49 dB. Większą głośność pracy Radeon HD 6870 Vapor-X nadrabia zdecydowanie niższymi temperaturami. W porównaniu do modelu referencyjnego są one o 3°C niższe w 2D, a w środowisku 3D różnica wzrasta do znaczących 16°C. Fanom podkręcania nie trzeba tłumaczyć jak duża to zaleta.

Sapphire Radeon HD 6870 Vapor-X, identycznie jak i referencyjny model AMD, na tylnym panelu ma dwa wyjścia mini DP, jedno pełnowymiarowe HDMI 1.4 oraz dwa DVI. Dzięki takiemu zestawieniu jesteśmy w stanie podłączyć pod jedną kartę graficzną aż sześć monitorów jednocześnie a następnie skonfigurować je do wspólnej pracy (technologia AMD Eyefinity).

W opakowaniu oprócz samej karty znajdziemy również dwie przejściówki zasilania z moleksa na 6-pin PEG, mostek CrossFire, oraz jedną przejściówkę z DVI na analogowy D-Sub. Jest tu również kabel HDMI oraz przejściówka mini DP – DP.

Wydajność karty jest na przyzwoitym poziomie, szczególnie jeżeli uwzględnimy jej cenę. W trakcie testów przeprowadzonych w Laboratorium prezentowany Sapphire śmiało konkurował z droższym, jednogigowym Radeonem HD 5870.

Sapphire Radeon HD 6870 Vapor-X jest dobrą propozycją dla osób pragnących pograć w nowe tytuły gier w wyższych rozdzielczościach niekoniecznie wydając przy tym sporą sumę pieniędzy. Za model HD 6870 Vapor-X przyjdzie nam zapłacić około 730 zł. W cenie tej otrzymujemy przyzwoitą wydajność oraz obsługę wielu monitorów.

Grzegorz Glonek